Bruno Klein

Bruno Klein

Doğum: 12 Temmuz 1914

Osijek, Yugoslavya

Bruno, o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na bağlı olan Doğu Hırvatistan'nın Osijek şehrinde yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan en küçüğüydü. İlkokula Osijek'te gitti. Ardından ortaöğrenimini ailesinin 1923'te taşındığı Hırvat kasabası Poega'da tamamladı. 1932'de Klein ailesi, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e taşındı.

1933–39: Zagreb'de ailesiyle yaşarken Bruno, 1938'de mezun oluncaya kadar tıp fakültesine gitti. İç hastalıklarında uzmanlaştı ve Zagreb hastanelerinde çalışmalarına stajyer olarak devam etti. Eylül 1939'da İkinci Dünya Savaşı'nın çıkması, Bruno'yu tarafsız ülke Yugoslavya'da kaldığı için doğrudan etkilemedi.

1940–44: 1941'de Almanya, Yugoslavya'yı işgal etti ve Hırvat faşistler, Zagreb'de iktidara geçtiler. Bosna yakınlarında doktorlara çok ihtiyaç duyulduğu için çoğu Hırvat Yahudisi'nin aksine Bruno, Hırvat toplama kampına sürülmedi. Bunun yerine Banja Luka kasabasında doktorluk yapmak üzere yollandı. Banja Luka'da hafta içleri çalışıyordu ama her Cumartesi yerel polis merkezine teslim olmak zorundaydı. Orada hafta sonları sıradan suçlularla birlikte aç, susuz ve hatta yatacak bir yatak olmadan hapsediliyordu.

Bruno, 24 Nisan 1944, Pazar günü müttefiklerin Banja Luka'yı bombalaması sırasında öldü. 29 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.