Cecilie Klein-Pollack

Cecilie Klein-Pollack

Doğum: 13 Nisan 1925

Yasinya, Çekoslovakya

Cecilie, Çekoslovakya'nın Yasniya kasabasında yaşayan altı çocuklu Yahudi bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Polonyalı babası, özel matematik ve Almanca dersleri veriyordu. Bir de Cecilie'in annesinin işlettiği küçük bir bakkal dükkânları vardı.

1933–39: Babam, 1934'te ben 9 yaşındayken öldü. Mart 1939'da Nazi Almanyası'na yakın duran Macaristan, Çekoslovakya'ya ait olan ve bizim de içinde yaşadığımız bölgeyi ilhak etti. Bir gün eve geldiğimde annemle kız kardeşimin tutuklandığını ve Budapeşte'de tutulduklarını öğrendim. Çek vatandaşlığından çıkarılarak "Polonyalı" olarak tekrar sınıflandırılmıştık. Bizi sınır dışı ederek Polonya'ya göndereceklerini söylediler. Annemin bizzat kız kardeşlerimden biri ve benim adıma altı aylık ek süre için yalvarması sonuç verdi.

1940–44: Kimliklerimizi gizleyerek Macaristan'da kalmaya devam ettik. Mart 1944'te Almanya Macaristan'ı işgal edince Macar Yahudilerle beraber Auschwitz'e sürgün edildik. Oraya vardığımızda kız kardeşime ve bana soyunmamız emredildi. Elbiselerimiz de elimizden alındı. Tepeden tırnağa tıraş edilerek duşlara sokulduk. Derimizi önce kaynar, ardından da buz gibi su yaktı. Sonra önümüze giysi olarak paçavralar attılar. Havada tüten dumanı görüyorduk ve iğrenç de bir koku vardı. "İşte anneniz, babanız ve kız kardeşleriniz... Onları yakıyorlar" dediler.

1944 kışında Cecilie, Auschwitz'den başka bir kampa gönderildi. Bu, onun gönderileceği pek çok kamptan ilkiydi. 1945 baharında Sovyet ordusu tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.