Chinka Schwarzbard Felman

Chinka Schwarzbard Felman

Doğum: 1891

Ostrow Mazowiecka, Polonya

Yidce konuşulan dindar bir Yahudi ailesindeki 6 çocuktan biri olan Chinka, babasının şarap üreticiliği yaptığı Ostrow Mazowiecka kasabasında büyüdü. 1910'da Ephraim Isaac Felman ile evlendi. Çift, birkaç yıl sonra Sokolow Podlaski'ye taşındı. Chinka, burada hububat işlerinde kocasına yardımcı oldu. Çiftin yedi çocuğu olmuştu. İkisi doğarken öldü.

1933–39: 1935'te kocası öldükten sonra Chinka, hububat işlerinin başına geçti. Çocukları da ona bu işlerde yardımcı oluyordu. Chinka'nın büyük kızı, aynı yıl Filistin'e göç etti. 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'ya saldırınca oğlu Fischel, Polonya ordusunda görev almak için ailesinden ayrıldı. 20 Eylül'de Alman birlikleri, kasabaya girdiler ve sonrasında da ana sinagog binasını ateşe verdiler. Chinka' nın oğullarından biri olan Mendel de Kasım ayında Sovyet işgali altındaki Bialystok'a kaçtı.

1940–42: 17 yaşındaki Sarah ve 14 yaşındaki Moishe, Chinka ile beraber kalmışlardı. Almanlar, ailenin hububat işine el koymuştu. 28 Eylül 1941’de Almanlar, bir getto kurdu ve şehirdeki Yahudileri burada topladı. Yaklaşık bir yıl sonra Yahudi inancının en kutsal bayramı olan Kefaret Günü'nde Almanlar, gettodaki insanları kamplara göndermek üzere toplamaya başladı. Direnenler ya da saklanmaya çalışanlar vuruldu. Chinka, Sarah ve Moishe bir yük vagonuna kondular.

Chinka, Sarah ve Moishe, 22 Eylül 1942’de Treblinka imha kampına sürüldüler. Kısa bir süre sonra gaz verilerek öldürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.