Claude Brunswic

Claude Brunswic

Doğum: 31 Temmuz 1920

Heidelberg, Almanya

Claude, üniversite kenti Heidelberg'de yaşayan Yahudi anne babanın beş çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. İç hastalıkları uzmanı olan babasının ofisi, yaşadıkları apartmanın giriş katındaydı. Nazi Partisinin yerel bir bildirisiyle, Kasım 1932'de, yüzmeyi çok seven Claude'nin de gittiği havuza Yahudilerin girmesini yasaklandı.

1933–39: Ocak 1933'te Hitler Almanya şansölyesi olduktan hemen sonra serseriler, Heidelberg'deki Yahudilerin iş yerlerine saldırdılar. Babamın ofisinin camını kırdılar ve röntgen cihazını parçaladılar. Ailem de Almanya'yı terk etme kararını işte o zaman verdi. Önce Hollanda'ya yerleştik, ardından 1937'de Paris'e taşındık. Eylül 1939'da Fransız ordusuna katılana kadar bir piyano fabrikasında çalıştım. Temel eğitimimi Orleans'da aldım.

1940–45 Mayıs 1940'da Almanya Fransa'yı işgal etti. Binlerce Fransız askeriyle beraber ben de esir alınmıştım. Almanya'daki Trier savaş esirleri kampına götürüldüm. Birkaç yıl boyunca esir işçi olarak tarlalarda ve bombalanmış demir yollarının onarımında çalıştım. 1943'te Fransa'ya kaçtım ama yakalanarak Trier'e geri getirildim. Ceza olarak hücre hapsine gönderildim. Çok az yemek veriyorlardı. Neyse ki hücremin üzerindeki barakalarda tutulan Sovyet savaş esirleri, zemindeki tahtaların aralıklarından bana yemek ve sigara atıyordu.

Claude, Ocak 1945'te Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı. Savaş bittikten sonra hemen Almanya'ya döndü ve Yahudi mültecilere yardım etti. 1946’da da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.