کلود برونزویک Claude Brunswic

کلود برونزویک Claude Brunswic

تاریخ تولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۲۰

هایدلبرگ, آلمان

کلود یکی از ۵ فرزند خانواده‌ای یهودی بود که در شهر دانشگاهی هایدلبرگ زندگی می‌کردند. پدرش پزشک متخصص بیماری‌های داخلی بود و مطب وی در طبقه‌ی اول آپارتمانی قرار داشت که خانواده‌اش در آن زندگی می‌کردند. کلود تا نوامبر ۱۹۳۲ که نازی‌های‌ محلی استفاده از استخر شهر را برای یهودی‌ها منع کردند، به شناگری علاقه‌ی زیادی داشت.

۱۹۳۳-۳۹: درست بعد از آنکه هیتلر در ژانویه سال ۱۹۳۳ صدراعظم آلمان شد ، اراذل و اوباش به محل کار یهودی‌ها در هایدلبرگ حمله کردند. آنها شیشه‌های مطب پدر من را شکستند و دستگاه عکس برداری اشعه ایکس وی را نابود کردند. پس از این واقعه، خانواده‌ی من تصمیم گرفتند که کشور آلمان را ترک کنند. ما در ابتدا به هلند و سپس در سال ۱۹۳۷ به پاریس نقل مکان کردیم. من تا سپتامبر ۱۹۳۹ که به ارتش فرانسه پیوستم در یک کارخانه‌ی پیانو کار می‌کردم. اولین آموزش ابتدایی من در اورلئان بود.

۱۹۴۰-۴۵: در مه سال ۱۹۴۰ نیروهای آلمان، فرانسه را اشغال کردند. من به همراه هزاران سرباز فرانسوی دیگر به عنوان اسرای جنگی در یکی از اردوگاه‌های آلمان به نام تری‌یر زندانی شدم. طی چند سال بعد، من به عنوان یک برده جنگی در مزرعه کار می‌کردم و یا ریل‌های بمباران شده‌ی قطار را تعمیر می‌کردم. در سال ۱۹۴۳ به سمت فرانسه فرار کردم ولی در بین راه دستگیر و به تری‌یر بازگردانده شدم. من به سلول افرادی محکوم شدم و در آن جا غذای کمی به من می‌دادند. خوشبختانه نیروهای اسیر شده‌ی جماهیر شوروی که در سلول‌های بالایی بودند با ارسال غذا و سیگار از بین تخته‌ها من را زنده نگه داشتند.

در ژانویه سال ۱۹۴۵ کلود توسط نیروهای امریکایی آزاد شد. پس از اتمام جنگ، وی برای کمک به پناهندگان یهودی به آلمان بازگشت. او در سال ۱۹۴۶ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.