Curt Egon Rosenberg

Curt Egon Rosenberg

Doğum: 4 Haziran 1915

Göttingen, Almanya

Curt, ünlü Alman üniversite şehri Göttingen’de yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Babasının, Curt'ün büyükbabası tarafından kurulduktan sonra ailede kalmış olan bir keten fabrikası vardı. Göttingen’in Yahudi nüfusu azdı ve tek bir sinagog vardı. Curt, şehirdeki devlet okuluna gitti.

1933–39: 1933'te Naziler iktidara geçti. Bir yıl sonra Rosenberg ailesinin fabrikasına el konuldu ve aile Hamburg'a taşınmaya zorlandı. Curt Yahudi olduğu için 1938 sonu tutuklanıp o zamanlarda "devlet düşmanları"nın olduğu bir kamp olan Sachsenhausen'e yollandı. Curt, sık sık dövülüyordu ve Şubat 1939'da özgürlüğüne kavuşturulduğunda bacağı yaralıydı. Bir ay içinde göç etmesi emredilen Curt, İngiltere'ye gitmek üzere ayrıldı.

1940–44: Curt Kent'deki Alman-Yahudi mülteciler için olan özel bir kampa gitti. Kitchener Kampı Alman Yahudileri Konseyi tarafından yönetiliyordu ve Richborough kasabasındaki kullanılmayan bir İngiliz ordu üssünde kurulmuştu. 18-35 yaşları arasında erkeklere ev sahipliği yapıyordu. Curt, kampın İngiliz gönüllü biriminin askerî üssü haline getirilmesinden önce Kitchener'de birkaç yıl ziraat eğitimi aldı. Curt, daha sonra İngiliz ordusunda gönüllü oldu ve savaşın bitimine kadar müttefiklerle savaştı.

Savaştan sonra Curt İngiltere'ye yerleşti. Ebeveynleri ve kız kardeşinin 1943'te Minsk gettosunda can verdiğini öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.