David Klebanov

David Klebanov

Doğum: 1 Kasım 1907

Volkovysk, Polonya

Rusya'nın bir parçası olduğu dönemde Volkovysk kasabasında dünyaya gelen David, orta sınıf bir Yahudi ailesinin oğluydu. Ailenin hayatı I. Dünya Savaşı ve 1917 Rus Devrimi nedeniyle altüst olunca Borisov ve Kiev'e taşındılar. Daha sonra ise Polonya yönetimindeki Bialystok şehrine yerleştiler. David, 1925'te orta öğrenimini tamamladıktan sonra Vilna'daki Stefan Bathory Üniversitesi'nde tıp okudu.

1933–39: Tıp fakültesinden sonra bir sene Polonya ordusunda görev aldım. Daha sonra küçük bir Polonya kasabasındaki güzel bir hastanede kadın-doğum alanında uzmanlık yaptım. 1 Eylül 1939'da savaş çıktığında orduya çağırıldım ve 3 Eylül'de Almanlar tarafından yakalandım. Almanlar, yaralı Polonyalı esirleri tedavi etmemi istediler. Bir ay sonra o zamanlar Sovyet işgali altında olan Bialystok'a sivil olarak döndüm.

1940–44: Kovno'daki nişanlımın yanına gittim. 22 Haziran 1941'de düğünümüzden sonraki gün Almanlar ülkeye girdi. Riga'ya gönderildikten sonra gettoda hayatta kalan birkaç kişiyi—elimde hiç ilaç olmadığı halde—mümküm olduğu kadar tedavi ettim. Tifüs salgınını gizlice kontrol altına almaya çalıştım. Almanlar, tifüslü hastaları daha çabuk öldürürlerdi. SS görevlisi bana değer veriyordu. Çünkü kürtaj yapmayı biliyordum. Özellikle de onun birlikte olduğu kadınlara. Bu sırada diğer kadınlara kürtaj uygulayarak onları kurtarmaya çalışıyordum. Naziler, yeni doğan çocukları ve hamile kadınları öldürüyordu.

David savaştan sonra toplama kampından sağ çıkanları tedavi eden bir hastanede çalıştı. Daha sonra ise açlığın ve duygusal stresin kadınlar üzerindeki etkisi konusunda uzmanlaştı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.