Dosia Szabszevicz

Dosia Szabszevicz

Doğum: 30 Ekim 1932

Lodz, Polonya

Dosia, ablası, annesi ve babasıyla büyükbabalarının Lodz şehrinden 13 kilometre uzaklıktaki Ozorkow kasabasındaki evinde yaşıyorlardı. Dosia'nın Yahudi ailesi, din kurallarına bağlıydı. Annesi ve babası, aralarında Lehçe ve Yidce konuşur, ancak çocuklarıyla yalnızca Lehçe konuşurlardı. Dosia'nın babası muhasebeciydi. Annesi ise Ozorkow'un bazı Yahudi kuruluşları için bağış etkinlikleri düzenlerdi.

1933–39: 1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesinden birkaç gün sonra Polonya ordusunun Ozorkow'dan geçerek çekildiğini gördüm. Yaralıları vagonlarda ve at üstünde taşıyorlardı. Savaşın başladığını ve biz Yahudiler için saklanmaktan başka çare olmadığını biliyorduk. Bu nedenle tüm aile halamın evinde toplandık. Güneşliklerin arasından bakarken Almanların atlar, kamyonlar ve motosikletlerle kasabaya ulaştığını gördük. Genç askerler, çok mutlu ve zafer dolu görünüyordu.

1940–45: 1942'de tüm ailemin Ozorkow gettosuna taşınmaya zorlanmasından sonra annem, ablam ve ben oradan Lodz gettosuna aktarıldık. Bir gün annem işten hasta bir şekilde dönünce gettodaki diğer birçok hasta gibi onun da öleceğinden korktuk. Birisi bana limon yerse daha iyi olacağını söyledi. Böylece ablamla birlikte haftalığımızın yarısını birleştirerek bir somun ekmek aldık ve onu bir limonla takas ettik. Limonu anneme yedirdik, ancak kısa bir süre sonra kollarımda can verdi.

Dosia 1944'te Auschwitz'e sürüldü. Daha sonra bir zorunlu çalışma kampına ve oradan da Bergen-Belsen kampına aktarıldı. Dosia, savaştan sonra Filistin'e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.