Dr. Johan Hendrik Weidner

Dr. Johan Hendrik Weidner

Doğum: October 22, 1912

Brüksel, Belçika

Johan, Hollandalı bir ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babası, Yedinci Gün Adventist Kilisesi'nde papazdı. Johan, Fransa'nın babasının papazlık yaptığı Collonges bölgesinde büyümüştü. Johan, Fransız devlet okullarını bitirdikten sonra Collonges'teki Yedinci Gün Adventist Ruhban Okulu'ndan mezun oldu ve Cenevre ve Paris üniversitelerinde hukuk ve ticaret okudu.

1933–39: 1935 yılında eğitimimi tamamladıktan sonra Paris'te bir kumaş ihracat/ithalat dükkânı açtım. İşim kısa zamanda büyüdü ve üç yıl sonra Collonges'te bir dükkân daha açtım. Kasaba İsveç sınırına yakındı. Dağcılık yapmayı severdim. Bu sıralarda Milletler Cemiyeti oturumlarına katılmak için Cenevre'ye gittim ve bu topluluğun 1939'da savaşın çıkmasına engel olma konusundaki acizliğini kendi gözlerimle gördüm.

1940–44: 1940 yılının Mayıs ayında Fransa Almanya'yı işgal etti. Hollandalı Yahudilerin ve siyasi mültecilerin İsviçre ve İspanya'ya kaçmalarına yardımcı olacak yeraltı örgütü ağının kurulmasına katkıda bulunmak için Lyon'a taşındım. 1943 Şubat'ında tutuklandım. Gestapo tarafından sorgulanırken muhafızlardan biri kafamı neredeyse boğulana dek tekrar tekrar suyun içine soktu. Daha sonra çelik cetvellerin keskin kısımlarının üzerinde diz çökmeye zorlandım. Serbest bırakıldım, fakat daha sonradan köle işçi olarak Almanya'ya gönderilecek erkekler grubuna alındım. Trenden atladım ve İsviçre'ye doğru yola koyuldum.

Johan savaşın son aylarında Hollanda ordusunda savaştı. Savaştan sonra Hollanda'nın dışişleri bakanlığında görev aldı. 1955'te Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.