Edit Grinsphun

Edit Grinsphun

Doğum: 2 Mart 1922

Chisinau, Romanya

Edit, Yahudi bir ailenin iki çocuğundan büyüğü olarak dünyaya geldi. 2.000 nüfuslu bir Romanya köyü olan Bulboaca’da büyüdü. Babası, çiftçiydi ayrıca şehrin tren yolları ofisinde çalışıyordu. Edit, dört yıl boyunca devlet okuluna gitti ve ardından 11 yaşında yakındaki Bendery şehrinde liseye devam etti.

1933–39: Bendery’de ailem benim için okula yakın bir oda kiraladı. Birkaç yabancı dil öğrendik. Ancak politika öğretilmedi. Politikanın aklımız için zararlı olduğu söylendi. 1937’de Romanya'da faşist bir hükümet başa geldi ve Yahudi karşıtı katliamlar patlak verdi. Okulu Yahudilerden temizlemek amacıyla yapılan hazırlık sırasında Yahudi öğrencilerin bir listesi oluşturuldu. Ancak, biz okuldan atılmadan, II. Kral Carol faşistleri ortadan kaldırdı.

1940–45: 1941’de Almanya SSCB’ni işgal ettiğinde doğuya kaçtım. Ancak Almanlar Pervomaysk’de bana yetişti. Aylarca saklandım ve ardından donmuş bir nehri aşarak Romen işgali altındaki tarafa geçtim. Çıplak ayak, buzu ellerimin ve dizlerimin üzerinde geçtim. Aylar geçti ve daha fazla kaçıp saklanmaya devam edemeyeceğimi hissetmeye başladım. Romen bir polis memuruna yaklaştım ve şöyle dedim: “İstediğini yapabilirsin. Kendimi öldürecek cesaretim yok”. Soğuk bir şekilde beni yanıtladı, "Otmechetka’da bir ölüm kampı var, ancak henüz tamamlanmadı. Seni henüz oraya gönderemem."

Edit, Transnistria’da bir zorunlu çalışma kampına sürgün edildi. 1944’te Kızıl Ordu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Savaştan sonra Odessa’da yaşadı. 1990’da Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.