ادیت گرینشپون Edit Grinsphun

ادیت گرینشپون Edit Grinsphun

تاریخ تولد: ۲ مارس ۱۹۲۲

کیسناو, Chisinau رومانی

ادیت، بزرگترین فرزند از دو فرزند متولد شده در یک خانواده یهودی بود که در شهر بولبواکا، روستایی در رومانی با ۲۰۰۰ نفر جمعیت بزرگ شد. پدرش کشاورز بود و در دفتر راه آهن نیز کار می کرد. ادیت چهار سال به مدرسه‌ی دولتی و سپس در سن ۱۱ سالگی برای مدرسه متوسطه به شهر بندِری Bendery در همان نزدیکی رفت.

۱۹۳۳-۳۹: والدینم اتاقی در نزدیکی مدرسه در شهر بندِری برایم اجاره کردند. ما چندین زبان خارجی می خواندیم اما به ما سیاست آموزش داده نمی شد، آنها می گفتند سیاست برای ذهن ما خوب نیست. در سال ۱۹۳۷ یک دولت فاشیست در رومانی به قدرت رسید و کشتار یهودیان گسترش یافت. در مدرسه، فهرستی از دانش آموزان یهودی آماده شد تا برای پاکسازی مدرسه از یهودی ها آماده شوند. اما پادشاه کارول دوم قبل از اخراج ما، فاشیست ها را برکنار کرد.

۱۹۴۰-۴۵: در ۱۹۴۱ هنگامی که آلمان به شوروی حمله کرد، من به شرق گریختم اما در پروُمیسک Pervomaysk با آلمان‌ها مواجه شدم. چند ماه پنهان شدم و سپس از یک رودخانه یخ زده رد شدم و به بخش تحت کنترل رومانی رسیدم. من با پاهای برهنه، با دست و زانو روی یخ حرکت می کردم. چند ماه گذشت و من احساس کردم که دیگر نمی توانم فرار کنم و پنهان شوم. به نزد یک پلیس رومانیایی رفتم: «هر کاری مایلید بکنید. من جرأت خودکشی ندارم». او به سردی جواب داد: «یک کشتارگاه در اوتمِشیِتکا Otmechetka هست، اما هنوز تمام نشده. نمی توانم الان تو را آنجا بفرستم».

ادیت به یک اردوگاه کار اجباری در ترَنسنِیستِریا Transnistria فرستاده شد. او توسط ارتش سرخ در ۱۹۴۴ آزاد شد. پس از جنگ او در اودسا شروع به زندگی کرد. او در ۱۹۹۰ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.