Edith Goldman Bielawski

Edith Goldman Bielawski

Doğum: 1917

Wegrow, Polonya

Edith'in ailesinin Polonya'nın Wegrow kasabasında bir pamuk fabrikası vardı. Goldmanlar dindar bir aileydi. Edith ve dört kardeşini Sebt gününü ve diğer tüm Yahudi bayramlarını kutlayıp dinin gereklerini yerine getirecek şekilde yetiştirdiler.

1933–39: Edith devlet okuluna gitti. Aynı zamanda dinî bir kız okulu olan Beis Yakov'da İbranice, Kutsal Kitap ve Yahudi tarihi çalıştı. En sevdiği hobisi örgü örmekti. Ortaokulu bitirdikten sonra yorgancılık ticaretini öğrendi. 1930'ların ortasında Goldmanlar, Edith'in babasının bir tüy fabrikası açtığı Varşova'ya taşındı. 1 Eylül 1939'da Almanlar Varşova'yı işgal ettiler. Üç hafta sonra Varşova düştü.

1940–44: Edith ve ailesi, 1940 Kasımında Varşova gettosunda yaşamaya zorlananlar arasındaydı. Sonraki yıl 24 yaşındaki Edith, orada evlendi ve gettodaki iki yıllık zor yaşamın ardından, Edith ve kocası memleketleri Wegrow'a kaçmayı başardı. Wegrow'da onları saklamayı kabul eden Polonyalı bir aile buldular.

Edith ve kocası 1945'te Sovyet birlikleri tarafından özgürlüklerine kavuşturuluncaya kadar saklanmayı başardılar. Savaştan sonra Bielawski ailesi, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.