Erna Schumer Unger

Erna Schumer Unger

Doğum: 14 Nisan 1884

Kolomea, Polonya

Erna, dört kız kardeşten ikincisiydi. Dindar Yahudi ailesi, 1905 yılında Erna 21 yaşındayken Almanya'nın Essen şehrine taşındı. Erna yirmili yaşlarında evlendi. Ancak çiftin hiç çocuğu olmadı ve Erna'nın eşi vefat etti. Erna birkaç yıl dul kaldıktan sonra bir tüccar olan Jacob Unger ile evlendi ve çiftin Max ve Dora adlı iki çocuğu oldu.

1933–39: 1933'te Hitler Alman şansölyesi olduğunda Jacob, Amsterdam'a giderek ailesinin oraya yerleşip yerleşemeyeceğini araştırdı. Ancak Erna çok yakın olduğu kız kardeşlerinden ayrı kalamadı. Bu nedenle Jacob da Essen'e geri döndü. 1938 Kasımında ülke çapında yaşanan mezalim nedeniyle Unger ailesi Amsterdam'a kaçtı. Şehirde, evsiz kalan bazı Yahudi sığınmacılar gibi çocukları da Yahudi kuruluşların koruması altına alındı.

1940–44: Almanlar 1940 yılının Mayıs ayında Hollanda'yı işgal etti. İşgalden sonra Erna ve Jacob saklandılar. Üç yıl sonra yerleri bulundu ve tutuklandılar. Bu olayın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili ayrıntılar bilinmiyor. 17 Nisan 1943'te Erna ve Jacob, Hollanda'daki Westerbork aktarma kampına gönderildi. Yedi gün sonra Polonya'daki Sobibor imha kampına gönderildiler.

Erna 1943 yılında Sobibor'da hayatını kaybetti. 59 yaşındaydı. Aileden bir tek 1940'ta diğer Yahudi sığınmacılarla birlikte İngiltere'ye kaçırılmış olan Dora hayatta kalmıştı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.