Erzsebeth Buchsbaum

Erzsebeth Buchsbaum

Doğum: 9 Aralık 1920

Stebnik, Polonya

Erzsebeth, Polonyalı Yahudi ailesinin Birinci Dünya Savaşı'na kadar yaşadığı Budapeşte'de büyüdü. Babası, savaşta Avusturya Macaristan kuvvetlerinde savaşmış olan bir fırça satıcısıydı. Buchsbaum ailesinin dairesi bir sinemayla aynı binadaydı. Dairelerinde küçük bir cumba vardı ve Erzsebeth'in erkek kardeşi Herman, filmleri izleyebilmek için duvarda bir delik açmıştı.

1933–39: Her yaz annem, Herman ve ben büyükannemi ziyaret etmek için Stebnik, Polonya'ya özel bir gezi yapardık. Babam gelmez çalışırdı. Büyükannemin köyünü severdim. Tren istasyonun yanına yürür çiçekleri koklardık. Büyükannemin köpeği Reyfus'la oynardım. Bazen faytonla bir grubun müzik çalıp insanların oturup içeceklerini yudumladığı yakınlardaki kaplıcalara giderdik. 1938'de Almanya Avusturya'yı [Anschluss] ilhak ettiğinde Herman, Amerika'ya göç etti.

1940–44: Tüm "yabancıların" zorla sınır dışı edildiği 1941'de Polonyalı olduğumuz için Macaristan'ı terk etmek zorunda kaldık. 1942'de gettonun dayatıldığı Kolomyya [Kolomyia], Polonya'ya gittik. Binlerce kişi öldürüldü ve yazın Macaristan'a geri kaçmaya karar verdim. Bir gümrük kaçakçısı, küçük grubumuzu ormana doğru götürdü. Gündüzleri uyuduk. Geceleri yürüdük. 12. gün bir Alman'ın bağırdığını duyduk: "Kalkın!" Kuru bir ağacın gövdesinin içine girdim, silah sesi ve "Hayır!" diye haykıran sesleri duydum. Sonra sessizlik oldu. Kaçakçı yaralanmıştı. Diğerleri ölmüştü.

1945'te kurtulmadan önce Erzsebeth, Macaristan çalışma kamplarına ve ölümle dolu birçok çalılığa kaçtı. 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.