Esther Morgensztern

Esther Morgensztern

Doğum: 1927

Kaluszyn, Polonya

Esther, Varşova’nın 35 mil kadar doğusunda yoğun şekilde Yahudilerin yaşadığı küçük Kaluszyn kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin beş çocuğundan dördüncüsüydü. Esther'in annesi ve büyükannesi, kasabada bir gazete bayisi işletiyor ve babası da belediye sarayında katip olarak çalışıyordu.

1933–39: Gelecek yıl okuldaki son senem olacaktı. Ancak mezun olamayacağım. Polonya ve Almanya arasında savaş çıktığı için okullar kapatıldı. Kaluszyn'de büyük bir muharebe meydana geldi. Kasaba mermi yağmuruna tutuldu ve bizim evimiz de dahil birçok ev yıkıldı. Annem ve babam, 10 mil uzaklıktaki Minsk Mazowiecki'ye taşınmaya karar verdiler. Orada babamın akrabaları var. Bir süre onlarla yaşamak zorundayız.

1940–44: Akrabalarımın yanına ilk taşındığımda bunun o kadar da kötü olmadığını düşünmüştüm. Ama şimdi odalar o kadar kalabalık ki buraya bizimle birlikte gelen büyükannem, halam Raizel ile yaşamak için Kaluszyn'e dönmeye karar verdi. Naziler, Minsk Mazowiecki'deki 5000'den fazla Yahudiyi kasabanın küçük bir bölgesinde yaşamaya zorladı. Herkese yetecek kadar ev yok. Bu nedenle aileler evlerini paylaşıyor. Bitlerin taşıdığı tifüs virüsü yayılmaya başladı ve annem ateşlenmemizden korkuyor.

1942'de 15 yaşındaki Esther ve ailesi sürgünden kaçmak için Kaluszyn'e gitti. Ancak kısa bir süre sonra Kaluszyn'deki Yahudiler, Treblinka imha kampına sürgün edildiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.