Franz Anton Ledermann

Franz Anton Ledermann

Doğum: 16 Ekim 1889

Hirschberg, Almanya

Franz, Doğu Almanya'nın bir kasabasında büyümüştü. Yahudi bir anne babanın çocuğu olan Franz, hukuk eğitimini Breslau Üniversitesi'nde tamamladı. Hukuk felsefesi alanındaki doktorasını ise İsviçre'de Cenevre Üniversitesi'nde yaptı. 35 yaşına geldiğinde Hollandalı Yahudi bir kadınla, Ilse Luise Citroen'le evlendi. Çift, Franz'ın hukuk bürosunun da bulunduğu Berlin'e yerleşti. Ledermann çiftinin iki kızı vardı.

1933–39: Ocak 1933'te Naziler iktidara gelmişti. Ilse'nin Hollandalı akrabaları Ledermann ailesinin Hollanda'ya göç etmelerini istiyordu fakat Franz yeni bir ülkede her şeye tekrardan başlama fikrine sıcak bakmıyordu. Ancak Naziler, Yahudi avukatların Yahudi olmayan müvekkiller adına çalışmasını yasakladığında ülkeden ayrılma kararı aldı. Ledermannlar Amsterdam'a taşındılar. Şehrin güneyinde kiraladıkları bir apartman dairesine yerleştiler. Franz, üç yıl daha okuyarak Hollanda'da da hukuk diploması aldı.

1940–44: Franz, müvekkillerinin çoğu Hollanda'da yaşayan Yahudi mülteciler olan Hollandalı bir avukatla beraber çalışmaya başlamıştı. Mayıs 1940’ta Almanlar Hollanda’yı işgal etti. 1941'de Franz, arada sırada Amsterdam Yahudi konseyi için yasal tercümeler yapmaya başlamıştı. Bu iş, onu sürgüne gönderilmekten biraz da olsa koruyordu. Almanların emirlerine uyanların zarar görmeyeceğini ümit ederek 1942 yılında Yahudiler sürgüne gönderilmeye başlandıktan sonra bile Alman "çalışma kampları" ile ilgili korkunç söylentilere inanmak istemiyordu.

20 Haziran 1943'te Franz ve ailesi, Hollanda'daki Westerbork kampına gönderildi. 1944'te ise hayatını kaybettiği Auschwitz kampına gönderildi. Franz, öldüğünde 54 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.