فرانز آنتون لدرمن  Franz Anton Ledermann

فرانز آنتون لدرمن Franz Anton Ledermann

تاریخ تولد: ۱۶ اکتبر ۱۸۸۹

هیرشبرگ, آلمان

فرانز در شهری واقع در شرق آلمان بزرگ شد. او پسر یک خانواده‌ی یهودی بود. وی از دانشگاه برسلاو مدرک وکالت دریافت کرد و دکترای فلسفه حقوقش را از دانشگاه ژنو در سویس اخذ نمود. در سن ۳۵ سالگی با ایلزِ لویز سیتروئن، زنی یهودی-هلندی تبار ازدواج کرد. آنها در برلن که فرانز در آنجا دفتر وکالت موفقی داشت، اسکان گزیدند. خانواده‌ی لدرمن دو دختر داشتند.

۱۹۳۳-۳۹: در ژانویه ۱۹۳۳ نازی‌ها به قدرت رسیدند. اقوام هلندی ایلز، خانواده‌ی آنها را تشویق کردند که به هلند مهاجرت کنند، اما فرانز رغبتی برای شروعی دوباره در کشوری جدید نداشت. اما بعد از اینکه نازی‌ها، وکلای یهودی را از داشتن موکلان غیریهودی منع کردند وی تصمیم به رفتن گرفت. آنها به آمستردام رفتند، و در قسمت جنوبی شهر، آپارتمانی برای خود پیدا کردند. فرانس پس از سه سال تحصیل دوباره، مدرک وکالت هلندی را دریافت کرد.

۱۹۴۰-۴۴: فرانز مشغول به همکاری با وکیلی هلندی شد که وکلایش عمدتاً یهودیان پناهنده به هلند بودند. در مه سال ۱۹۴۰، آلمانی‌ها هلند را اشغال کردند. در آغاز سال ۱۹۴۱ فرانز گاه گاهی برای شورای یهودیان آمستردام، ترجمه متون قانونی انجام می‌داد. این کار او را تا حدی از تبعید شدن نجات می‌داد. با این امید که آنهایی که به دستورالعمل‌های آلمانی‌ها عمل می‌کنند آسیبی نمی‌بینند، وی شایعاتی را که در مورد «اردوگاه‌های کار اجباری» آلمان شنیده می‌شد باور نکرد حتی بعد از آنکه آلمانی‌ها در سال ۱۹۴۲ تبعید یهودیان را آغاز کردند.

در ۲۰ ژوئن ۱۹۴۳، فرانز و خانواده‌اش به اردوگاه وستربورک در هلند تبعید شدند. در سال ۱۹۴۴ آنها به آشویتس فرستاده شدند، و در آنجا جان باختند. فرانز ۵۴ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.