Frederick Fleszar

Frederick Fleszar

Doğum: 2 Temmuz 1916

Syracuse, Amerika Birleşik Devletleri

Frederick, New York'un Syracuse şehrinde yaşayan Polonyalı göçmenlerin iki oğlundan büyük olanıydı. Frederick'in bir müzisyen olan babası 1922'de aileyi Polonya'ya taşıdı. Burada Poznan'a yerleştiler. Frederick devlet okuluna başladı ve saygın Poznan Kilise Korosu'nun erkekler bölümüne kabul edildi.

1933–39: 1933'te 17 yaşındayken ortaokuldan mezun oldum ve Poznan Üniversitesi'ndeki tıp fakültesine yazıldım. 30 Haziran 1939'da tıp fakültesinden mezun olduğum gün son bir kez koroyla şarkı söyledim. Zorunlu askerlik için bildirimde bulunmam gereken son tarihten 18 gün önce, 1 Eylül'de Almanlar Polonya'yı işgal etti. Ekim ayında askerlik zamanı gelmiş diğer erkeklerle birlikte Torun banliyölerinde yer alan bir yeraltı örgütü istihkamındayken Almanlar tarafından ele geçirildim.

1940: 1940'ta gözaltında olduğum sırada kardeşim Varşova'daki Amerika Birleşik Devletleri elçisine ulaşmama yardımcı oldu. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olduğuma dair kanıt gelmeden Stutthof toplama kampına gönderildim. Ertesi gün bir Amerikalının serbest bırakıldığını duydum. Serbest bırakılmak için Bydgoszcz şehrine gönderildim ve o geceyi hapiste geçirdim. Ertesi sabah çıkışa götürülürken muhafızlardan biri bilekleriyle kulaklarıma vurarak kulak zarımı patlattı.

Frederick tedavi edilemez duyma kaybı yaşadı. Serbest bırakıldıktan sonra Varşova'da bir muayenehane açtı. 1947'de tekrar Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.