Freya Karoline Lang

Freya Karoline Lang

Doğum: 13 Haziran 1934

Lambsheim, Almanya

Ailenin tek çocuğu olan Freya, Ren Nehri vadisindeki küçük bir Alman kasabasında yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Lang ailesinin başarılı bir manifatura dükkânı vardı. O zaman kırsal bölgede hazır giyim ürünleri pek yaygın değildi. Kasabalılar ve yerel çiftçiler Lang'ın dükkânından kumaş alır ve terzilerine götürerek giysi diktirirdi.

1933–39: Ben çocukken yönetim Nazi Partisinin elindeydi. Birçok Yahudi Almanya'yı terk etti. Büyükanne Lang ve bir amcam Amerika'ya doğru yola çıkmışlardı. Ancak babam dükkânını bırakmak istemiyordu. Mannheim'da yeni bir dükkân açtı ve oraya taşındık. 10 Kasım 1938'de Naziler sağa sola saldırarak tüm Yahudi dükkânlarını yerle bir ettiler ve Yahudileri tutukladılar [Kristallnacht, Kırık Camlar Gecesi]. Babamın dükkânını mühürleyip onu Dachau toplama kampına gönderdiler. Babam 1939'da serbest bırakıldı.

1940–44: 6 yaşındayken ailem Fransa'daki bir tevkif kampına gönderildi. Bir yardım derneği beni oradan kurtardı ve Didier ailesinin yanına saklandım. Fransız aile çiftçilik yapıyordu. Güvenliğim için bana "Katolik" olmak öğretildi. Sınıf arkadaşlarım ilk komünyon ayinlerini yaparken ben de onlara katılmak istemiştim. Çok güzel beyaz elbiseler giyiyorlardı. Ancak Madam Didier buna izin vermedi. Yahudi olduğumu söylememişti fakat "ailemin orada bulunmasını beklemem gerektiğini" söylemişti. Nasıl da ağlamıştım. Neticede Yahudi olduğumu unutmuştum.

1946'da Freya babasıyla tekrar bir araya geldi. Kendisinin kamptan alınmasından birkaç gün sonra annesinin Auschwitz'e gönderilip orada öldüğünü öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.