Frieda Greinegger

Frieda Greinegger

Doğum: 19 Ekim 1920

Michaelnbach, Avusturya

Frieda, beş çocuklu koyu Katolik bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir erkek ve üç kız kardeşi vardı. Frieda, Kuzey Avusturya'daki Michaelnbach köyünün yakınlarındaki bir çiftlikte büyüdü. Sığır, at, domuz ve kümes hayvanlarının bulunduğu çiftlikte çocuklar saatler boyunca ailelerine yardım ediyordu. Frieda, 12 yaşındayken bütün gün çiftlikte çalışabilmek için okuldan ayrıldı.

1933–39: Mart 1938'de Almanya Avusturya'yı ilhak etti. Eylül 1939'da savaş patlak verince erkek kardeşimi Alman ordusuna aldılar. İşçi sayımız yetersiz olduğu için babam Polonya'dan tarım işçisi getirebilmek için talepte bulundu. Julian adında bir gençle beraber yaşlı bir işçi Aralık ayında çiftliğe geldi. Onlara Almanca öğreterek çiftlikteki yapılacak işleri anlattık. Julian çok hızlı öğreniyordu ve çok arkadaş canlısıydı.

1940–44: Julian'la birbirimize aşık olmuştuk. Polonyalılarla samimiyet kurmamız yasak olduğu için babam bize karşı çıktı. Onu korumak için başka bir çiftliğe gitmeyi kabul ettim. Tutuklanma tehlikesine karşın görüşmeye devam ettik. Bulunduğum çiftlikte çalışmak hoşuma gitmiyordu. Fabrikada çalışmak için başvuru yaptım. Ancak işverenim bunu öğrendiğinde sinirlenmişti. Gestapo'ya beni ve Julian'ı anlatmış. Bu yüzden bizi tutukladılar. Kasım 1941'de siyasi mahkum olarak Ravensbrück'teki sadece kadınların bulunduğu bir kampa gönderildim.

Ağustos 1943'te Frieda, Ravensbrück'ten salıverildi. Savaş bittikten sonra tekrar bir araya gelen Frieda ve Julian 24 Nisan 1946'da evlendi. 1948 yılında da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.