Gideon Boissevain

Gideon Boissevain

Doğum: 5 Haziran 1921

Amsterdam, Hollanda

Gideon, ailesi ve arkadaşları tarafından "Gi" diye çağrılırdı. Ailesi, 16. ve 17. yüzyıllarda Hollanda'ya gelen Fransız Protestanlarından olan Huguenot'ların soyundan geliyordu. Gi'nin iki erkek ve iki kız kardeşi vardı. Babası sigortacılık sektöründe çalışıyordu.

1933–39: Gi'nin hem Hıristiyan hem de Yahudilerden oluşan geniş bir arkadaş çevresi vardı. Okuldan sonra bir araya gelmeyi severlerdi. Gideon ve arkadaşları birlikte bisiklet gezileri yapmayı, partiler düzenlemeyi ve plak dinlemeyi severlerdi. 1930'ların ortalarında ailesi, Hollanda Nazi partisine katıldı. Parti, onlara ilk başta iyi ve düzenli bir siyasi sistem sunuyormuş gibi görünmüştü. Üyelerinin ne kadar zalim tavırlara sahip olduğunu görünce çabucak partiden ayrıldılar.

1940–42: Gi, sigorta uzmanı olmak için bir eğitim programı bitirmişti ve bir sigorta şirketinde çalışıyordu. 10 Mayıs 1940'ta Almanlar Hollanda'yı işgal etti ve ayın 18'inde Alman birlikleri Amsterdam'ı ele geçirdi. Gi ve erkek kardeşi, Hollandalı direnişçiler ile birlikte çalışmaya başladı. Ailesi, Yahudilerin saklanmasına yardım etti. 2 Ağustos 1942, Pazar günü Gi ve erkek kardeşi tutuklandı ve hapse atıldı.

Gi, erkek kardeşi ve diğer 18 direnişçi, 1 Eylül 1942'de Naziler tarafından idam edildi. 20 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.