گیدئون بوسوین  Gideon Boissevain

گیدئون بوسوین Gideon Boissevain

تاریخ تولد: ۵ ژوئن ۱۹۲۱

آمستردام, هلند

گیدئون در بین دوستان و خانواده‌اش با اسم خودمانی «گی» صدا می‌شد. والدین او از نوادگان هوگونات‌ها، پروتستان‌های فرانسوی که در قرون ۱۶ و ۱۷ به هلند نقل مکان کردند، بودند. گی دو برادر و دو خواهر داشت، و پدرش در زمینه‌ی بیمه فعالیت می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: گی دایره‌ی وسیعی از دوستان یهودی و مسیحی داشت که بعد از مدرسه، همیشه دور هم جمع می‌شدند. وی و دوستانش از دوچرخه سواری، مهمانی رفتن و آهنگ گوش دادن لذت می‌بردند. در اواسط دهه‌ی ۱۹۳۰، والدین او به حزب نازی آلمان پیوستند، زیرا به نظر آنها در آغاز یک سیستم سیاسی منظم و خوب آمده بود. آنها بلافاصله پس از آنکه متوجه رفتار وحشیانه‌ی اعضای حزب شدند، حزب را ترک کردند.

۱۹۴۰-۴۲: گی یک دوره‌ی کارشناسی بیمه را به اتمام رساند و برای یک شرکت بیمه کار می‌کرد. در روز ۱۰ مه ۱۹۴۰، آلمانی‌ها به هلند حمله کردند و در روز هجدهم، سربازان آلمانی، آمستردام را اشغال نمودند. گی و برادرش به جنبش مقاومت هلند پیوستند. والدینش به پنهان کردن یهودیان کمک می‌کردند. در روز یکشنبه، ۲ اوت ۱۹۴۲، گی و برادرش دستگیر و زندانی شدند.

در تاریخ ۱ اکتبر ۱۹۴۲، گی همراه با برادرش و ۱۸ تن دیگر از اعضای مقاومت توسط نازی‌ها اعدام شدند. او ۲۰ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.