Hannah Rosenblat

Hannah Rosenblat

Doğum: 1893

Zvolen, Polonya

Hannah, Yidce konuşan dindar Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biri olarak Orta Polonya’da, Zvolen’da dünyaya geldi. Aynı şehirden Yahudi bir kunduracı olan Jozef Rosenblat ile evlendi. Yıllar boyu Varşova’da yaşadıktan sonra Hannah ve Jozef, doğdukları şehrin yakınındaki endüstri şehri Radom’a yerleşti. Üç erkek çocuklarını burada yetiştirdiler.

1933–39: Ağustos 1939’da Almanya Polonya’yı saldırmakla tehdit ettiğinde Hannah'nın en küçük oğlu Herschel, Polonya ordusu tarafından çağrıldı. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Hannah, daha sonra salimen eve dönen Herschel için endişelendi. Alman birlikleri, Radom’un ana caddesinde yaşayan Hannah’nın iki büyük oğlu Elya ve Itzik de dâhil olmak üzere birçok Yahudiyi evinden çıkardı. Elya'nın ailesi, Hannah ve Jozef’in yanına taşındı.

1940–42: Nisan 1941’de Radom'daki tüm Yahudiler Almanlar tarafından kurulan iki gettodan birinde yaşamaya zorlandı. Hannah ve Jozef, Itzik’in ailesinin başka bir aileyle paylaştığı gecekonduya, oğullarının yanına taşındı. Itzik, Almanlara elbise dikerek ve gettoya gizli yiyecek sokarak onlara yardım etti. Ağustos’ta Almanlar, Radom’daki iki gettoyu tasfiye etmeye başladılar. 17 Ağustos 1942’de Hannah ve kocası yakalandılar. Tren yoluna yürütüldüler ve bir vagona kondular.

Ağustos 1942’de Hannah ve kocası, Treblinka imha kampına gönderildi. Buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdiler. Hannah 49 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.