Herschel Gerszonowicz

Herschel Gerszonowicz

Doğum: 1917

Miechow, Polonya

Ailenin sekiz çocuğundan dördüncüsü olan Herschel, Orta Polonya'nın güneyinde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babası makine ustası ve çilingirdi. Herschel, siyonist gençlik örgütü Ha Shomer ha-Tsa'ir üyesiydi ve bir Yahudi futbol takımında oynuyordu. 14 yaşındayken üvey kız kardeşinin terzi olan babasının yanında çıraklık yapmak için okulu bıraktı.

1933–39: Alman ordusu 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettiğinde Herschel, Miechow'da terzilik yapıyordu. Ailesi, Herschel ve kardeşi Pinchas'ın Polonya'nın Sovyet işgali altındaki kesimine kaçmaları gerektiğine karar verdi. Kardeşler, yürüyerek gidiyorlardı ve Miechow'un yaklaşık 240 km. doğusunda arkalarından onlara yetişen motorize Alman birliğine karşı yapabilecekleri hiçbir şey yoktu. Eve dönmekten başka seçenekleri kalmamıştı.

1940–44: 1941'in başında Almanlar, Miechow'da yaşayan Yahudi aileleri sinagogun çevresindeki etrafını dikenli telle kapattıkları birkaç blokluk bölgede yaşamaya zorladı. Bir terzi olan Herschel, Almanlar tarafından kalifiye bir işçi olarak görülüyordu. Herschel, kendisini yol onarımı işine verilen ve sürekli tartaklanma ya da vurulma tehlikesiyle karşı karşıya olan arkadaşlarından daha şanslı hissediyordu. 1942 Temmuz'unda gettodaki herkes toplanıp tren istasyonuna yürütüldü. Burada kapalı vagonlara bindirildiler. Herschel, geride bırakılan yaklaşık 25 kalifiye işçiden biriydi.

Herschel, daha sonra Miechow'da hapse atıldı ve 1943 başlarında öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.