Hinda Chilewicz

Hinda Chilewicz

Doğum: 4 Nisan 1926

Sosnowiec, Polonya

Hinda, rahat bir orta sınıf Yahudi ailesinin dört çocuğunun en büyüğüydü. Babası Sosnowiec'te tekstil işi yapıyordu, annesi evle ilgileniyordu. Güneybatı Polonya'da bulunan Sosnowiec'in artan Yahudi cemaatinin nüfusu yaklaşık 30.000’di. Sosnowiec'te dinî okulların yanı sıra, bir de Yahudi hastanesi vardı.

1933–39: Alman birlikleri 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettiklerinde Hinda henüz 13 yaşındaydı. Üç gün sonra bir düzine insanı öldürerek Sosnowiec'i ele geçirdiler. 9 Eylül'de Büyük Sinagog ateşe verildi. Yıl sonunda Yahudiler, birçok ayrımcı yasaya tabi tutuldu ve Davut Yıldızlı kolluklar takmaya zorlandı. Hinda'nın babası işini kapatmak zorunda kaldı.

1940–45: 1942 baharında Alman yetkililer Yahudileri Sosnowiec'ten Auschwitz-Birkenau ölüm merkezine göndermeye başladı. Bir yıl sonra geride kalan Yahudiler bir gettoya yerleşmeye zorlandı. Burada yalnızca birkaç gün geçirdikten sonra Hinda, Gogolin aktarma kampına nakledildi. Zorunlu iş gücü olarak seçilen Hinda,
büyük Auschwitz toplama kampı ağının bir parçası hâline gelen Gleiwitz'e gönderildi. Burada Hinda, erkek mahkûmlardan biri olan Welek Luksenburg ile yakın arkadaş oldu. Ocak 1945'te Sovyet ordusu yaklaştıkça mahkûmlar Gleiwitz'ten tahliye ediliyordu.

Hinda, Ravensbrück toplama kampına yapılan ölüm yürüyüşünden sağ kurtuldu ve Sovyet birlikleri tarafından Mayıs 1945'te özgürlüğüne kavuşturuldu. Sosnowiec'e döndüğünde Mart 1944'te erkek kardeşi Abraham'ın bir ölüm yürüyüşünde 17 yaşında can verdiğini öğrendi. Ailenin kalan üyeleri, can verdikleri Auschwitz'e sürgün edilmişti. Hinda, Welek ile Almanya'nın Amerikan işgali altındaki bölümünde bir mülteci kampında yeniden bir araya geldi. 2 Mart 1947'de evlendiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.