Ida Szczupakiewicz

Ida Szczupakiewicz

Doğum: 15 Mayıs 1930

Malkinia, Polonya

Ida, Polonya'nın kuzeydoğusunda bulunan Malkinia kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Bu kasaba, Bug Nehri'nin sağ kolunda yer alıyordu. Ida'nın babası tahıl ticareti yapıyordu. Ailesi büyükbabasına ait olan evde yaşıyordu.

1933–39: Almanya Polonya'yı işgal ettiğinde 9 yaşındaydım. Ailem hemen yakındaki çiftliklerden birine saklandı. Ancak birkaç hafta sonra eve geri döndük. Babamın en yakın arkadaşı olan komşumuz bir Nazi muhbiri olunca babam hepimize ufak bir çanta hazırlattı. Amcamın Sovyet bölgesindeki evine gidecektik. Babam Sovyet bölgesine gitmenin daha iyi olacağını düşünüyordu. Şansımıza kasabamız Polonya'nın Alman ve Sovyet işgali altındaki bölgeleri arasındaki sınırdaydı.

1940–44: Birkaç ay amcamla birlikte kaldık. Ancak orası o kadar kalabalıktı ki oradan ayrılmak zorunda kaldık. Doğuya gitmeye karar verdik. Sovyetler bizi sığır vagonlarına bindirerek dondurucu soğukta 16 gün boyunca yola çıkardılar. Bize su veriliyordu. Ancak yiyecek istediğimizde hep "sonraki durakta" diyorlardı. Sonunda Ural bölgesindeki Sverdlovsk şehrine ulaştık. Büyük salonlara götürüldük. Bize yiyecek dağıttılar ve her şeyin "cennet" gibi olacağını söylediler. Daha sonradan tek odalı kulübeleri olan ve yakıtı olmayan ağaç kesme kamplarına gönderildik. Annem ve babam ağaç kesme kampında işe koyuldular.

Ida ve ailesi savaşın geri kalanını Sovyetler Birliği'nde geçirdi. Kız kardeşi Bessie ve kardeşi Josef burada doğdu. Ida, 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.