Ilse Luise Citroen Ledermann

Ilse Luise Citroen Ledermann

Doğum: 8 Mart 1904

Berlin, Almanya

Ilse, Hollanda Yahudisi bir babanın ve Alman Yahudisi olan bir annenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 1924 yılında kendinden 15 yaş büyük, başarılı bir avukat olan Franz Ledermann'la evlendi. Çift, Barbara ve Susanne adındaki iki kızlarının da büyüdüğü Berlin şehrine yerleştiler.

1933–39: Ocak 1933'te Naziler iktidara gelmişti. O sırada Ledermann ailesi Hollanda'da tatildeydi. Ilse'nin kuzeni ona Almanya'ya dönmemesini söyledi. Franz, işi olmadan Hollanda'da kalmayı istemiyordu ama Naziler Yahudi avukatların Yahudi olmayan müvekkiller adına çalışmasını yasakladığında Berlin'deki eşyalarını toplayarak Amsterdam'ın güneyindeki evlerine, ailesinin yanına döndü.

1940–44: 1940 yılının Mayıs ayında Almanya Hollanda'yı işgal etti. İki yıl sonra ise sürgüne göndermek için Yahudileri toplamaya başladılar. Ilse'nın kızlarından birinin arkadaşı, bütün aile için sahte kimlik ayarlamıştı fakat Franz saklanmayı gerektirecek kadar tehlikeli bir durum olmadığını düşünüyordu. Franz, saklanmanın Almanların talimatlarına ve emirlerine uymaktan daha tehlikeli olacağına inanıyordu. Ilse, saklanmak istemiş olsa da kocasının kararına güvenerek onu takip etti.

20 Haziran 1943'te Ilse Hollanda'daki Westerbork kampına yollandı. 1944'te ise hayatını kaybettiği Auschwitz kampına gönderildi. Ilse, öldüğünde 40 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.