Isaac Weiner

Isaac Weiner

Doğum: 1886

Vachnovka, Ukrayna

Isaac, Ukrayna'nın Vachnovka köyünde dindar bir Yahudi ailede dünyaya geldi. 1912'de Machla Sandler ile evlendi. Isaac sığır çobanlığı yapıyordu. Sürüleri Varşova kadar uzak pazarlara götürüyordu. Ancak 1929'da yeni iş bulma umuduyla Isaac, ailesini yakında bulunan ve o zamana kadar Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan Vinnitsa şehrine taşıdı. Isaac ve Machla altı çocuk yetiştirdi.

1933–39: 1930'ların başında büyük bir kıtlık Ukrayna'yı kırıp geçirdi. Isaac'in ailesi bu kıtlıktan sağ kurtuldu ama zor zamanlardı. Isaac yük arabacısı olarak iş buldu. Yük arabasıyla taş ve tuğla taşıyordu. Ne var ki 1930'ların ortalarında başka iş bulmaya zorlandı. Isaac gece bekçisi olarak bir iş buldu. Ayrıca Vinnitsa'nın pazar meydanında eşyalarını sergileyen satıcılardan vergi topluyordu.

1940–41: Haziran 1941’de Almanya Sovyetler Birliği’ni işgal etti. Vinnitsa halkı paniğe kapıldı: Birçoğu şehrin kaderine terkedilmiş olduğunu düşünüyordu. Isaac ve Machla, Almanlar'ın sınırda durdurulacağından emindi. Yine de güvenliklerini sağlamak amacıyla çocuklarını doğuya giden bir trene bindirmeye çalıştılar. Ancak yalnızca komünistlerin ve Kızıl Ordu yetkililerinin akrabalarına tren izni çıkarılmıştı. Bu kişilerden biri ailenin en büyük kızı Frida'ya izin önerdi. Isaac, oğlu Moishe'yi tren ayrılırken vagona attı.

Temmuz 1941'de Almanlar Vinnitsa'yı aldı. Machla o Eylül toplu bir katliamda öldürüldü. Isaac ve kızı Yeva, 16 Nisan 1942'deki bir katliamda öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.