ایزاک وینر  Isaac Weiner

ایزاک وینر Isaac Weiner

تاریخ تولد: 1886

واکنُوکا, Vachnovka اوکراین

ایزاک در یک خانواده یهودی مذهبی در روستای اوکراینی واکنوکا به دنیا آمد. در سال ۱۹۱۲ او با ماکلا سندلر ازدواج کرد. ایزاک به عنوان راننده‌ی احشام کار می کرد. او گله ها را از بازارها به جاهایی دور تا ورشو می برد. در سال ۱۹۲۹ به امید یافتن کاری جدید همراه با خانواده به شهری در همان نزدیکی به نام وینیتسا، که آن زمان بخشی از اتحاد شوروی بود، رفت. ایزاک و ماکلا صاحب شش فرزند شدند.

۱۹۳۳-۳۹: در اوایل دهه ۱۹۳۰ قحطی شدیدی اوکراین را فرا گرفت. خانواده ایزاک زنده ماندند ولی روزهای سختی را گذراندند. ایزاک کاری به عنوان راننده کامیون پیدا کرد و سنگ و آجر را با خودروی باری جابجا می کرد اما در اواسط دهه ۱۹۳۰ مجبور شد کار دیگری پیدا کند. او توانست کاری به عنوان نگهبان شبانه بیابد و همچنین مالیات فروشندگانی را که محصولاتشان را در میدان بازار وینیتسا عرضه می کردند، جمع آوری کند.

۱۹۴۰-۴۱: در ژوئن ۱۹۴۱، آلمان به شوروی حمله کرد. مردم وینیتسا وحشت زده شدند. بسیاری تصور کردند شهر نفرین شده است. ایزاک و ماکلا مطمئن بودند که آلمان در مرز متوقف می شود. با این حال برای اطمینان خاطر، فرزندانشان را سوار قطاری کردند که به سمت شرق می‌رفت. اما بلیت قطار فقط برای کسانی صادر می شد که خانواده‌ی افسران ارتش سرخ یا کمونیست ها بودند. یکی از آن افراد به دختر بزرگشان فریدا بلیت داد. ایزاک در هنگام رد شدن قطار، پسرش مُشه را به داخل انداخت.

آلمان ها در ژوئیه ۱۹۴۱ وینیستا را اشغال کردند. ماکلا در سپتامبر همان سال در یک قتل عام کشته شد. ایزاک و دخترش یوا در ۱۶ آوریل ۱۹۴۲ در یک قتل عام کشته شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.