Janos Geroe

Janos Geroe

Doğum: 1929

Torokszentmiklos, Macaristan

Janos, Budapeşte'ye yaklaşık 104 km uzaklıktaki tarım şehri Torokszentmiklos'ta Yahudi bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Eczacı olan babası, ailesinin hububat ihracatı işine dâhil oldu.

1933–39: 1933'te Janos 4 yaşındayken ebeveynleri boşandı. Macar kanunlarına göre, Janos’un 7 yaşına kadar annesiyle yaşaması gerekiyordu. Ardından babasının yanına dönecekti. Janos annesiyle onun memleketi Szentes'e taşındı ve dinî bir ilkokulda okumaya başladı. 1938'den başlayarak Nazi Almanya'sı sempatizanı Macar hükümeti, Yahudi karşıtı kanunlar çıkardı.

1940–45: 1940'ta Macar ordusu, binlerce Yahudi erkeği zorla işçi tugaylarına aldı. Eczacılara gereksinim duyulduğundan Janos'un babası bunun dışında tutuldu. 1941'de Janos'un babası Helena Haas ile evlendi. Üç yıl sonra Mart 1944'te Almanya Macaristan'ı işgal etti. Janos ve ailesi, Macar polisi tarafından tutuklandı ve Torokszentmiklos yakınındaki bir şeker fabrikasında bulunan geçici bir gettoya götürüldü. Ardından Strasshof üzerinden Avusturya'daki Lobau çalışma kampına sürgün edildiler. Janos, Müttefik uçakları tarafından bombalanan bir petrol rafinerisinde boruları yeniden döşeme işine verildi.

Janos ve ailesi, Nisan 1945'te Kızıl Ordu tarafından Lobau'dan serbest bırakıldı. Ailesi, 1956'ya kadar Macaristan'da kaldı. Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.