Jehuda Gerszonowicz

Jehuda Gerszonowicz

Doğum: 1867

Wodzislaw, Polonya

Sekiz çocuktan üçüncüsü olan Jehuda, yerel halkın çoğunun Yahudi olduğu ve Krakow'un yaklaşık 70 kilometre kuzeyindeki Wodzislaw kasabasında dünyaya geldi. Jehuda'nın babası, makine ustası ve çilingirdi ve Jehuda ve erkek kardeşlerini ticaret konusunda yetiştirmişti. Jehuda, bir süre sonra Miechow kasabasının yakınlarında kendi dükkânını açtı. İki evliliğinden sekiz çocuğu oldu. Beş erkek ve üç kız.

1933–39: Tüm yaz boyunca radyo dinledim. Alman ve Polonyalı sınır muhafızları arasındaki çatışmalar giderek artıyordu. Şimdi ise Almanlar Polonya'yı işgal etti! Oğullarım Pinchas ve Hershel'ı Polonya'nın doğudaki Sovyet işgali altındaki bölgesine kaçmaları konusunda ikna ettim. Ancak yürüyerek yol aldıkları için Miechow'dan 240 kilometre uzaklaştıklarında motorize bir Alman birliğine yakalandılar. Eve dönmekten başka seçenekleri yoktu.

1940–44: 73 yaşında olmama karşın Almanlar oğullarım Pinchas ve Wolf ile birlikte bir atölyede araba ve kamyonlarını tamir etmemi istediler. Yol onarımı yapmak ve sokakları temizlemek zorunda olan Yahudilerden daha şanslıyız. Onlar sürekli Gestapo ya da yerel Polonya polisi tarafından tartaklanma ve öldürülme riskiyle karşı karşıya. Naziler gizlenen Yahudileri ihbar edenlere şeker dağıtacağı sözünü verince (şeker zor bulunan bir gıdaydı) ihbarların sayısı çarpıcı biçimde arttı.

Jehuda daha sonra, Krakow yakınlarındaki Plaszow işçi kampında oğullarıyla birlikte makine ustası olarak çalıştı. 1944'te Gross-Rosen toplama kampına gönderildi ve burada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.