یهودا گرشونوویچ  Jehuda Gerszonowicz

یهودا گرشونوویچ Jehuda Gerszonowicz

تاریخ تولد: 1867

وُجیسلاف Wodzislaw, لهستان

یهودا، سومین فرزند از هشت فرزند خانواده بود و در شهر یهودی نشین وُجیسلاف، در ۴۵ مایلی شمال کراکوف به دنیا آمد. پدرش چرخکار و قفل‌ساز بود و حرفه‌اش را به یهودا و برادرانش نیز یاد داده بود. یهودا در نهایت فروشگاه خود را در نزدیکی شهر میخوف Miechow باز کرد. حاصل دو ازدواج او، هشت فرزند بود. پنج پسر و سه دختر.

۱۹۳۳-۳۹: با بالاگرفتن درگیری در مرزهای آلمان و لهستان در تمام مدت تابستان، به رادیو چسبیده‌ام. حال که آلمانی‌ها به لهستان حمله‌ور شدند! من پسرانم، پینهاس و هرصل را متقاعد کرده‌ام که به سمت شرق لهستان قسمتی که تحت کنترل شوروی است فرار کنند. اما آنها پیاده سفر می‌کردند و در ۱۵۰ مایلی میخوف توسط یکی از لشگرهای موتوری آلمان دستگیر شدند. آنها چاره دیگری جز بازگشت به خانه نداشتند.

۱۹۴۰-۴۴: با وجود اینکه ۷۳ سال دارم، آلمانی‌ها به من دستور داده‌اند که همراه با پسرانم پینهاس و ولف در کارگاهی، ماشین‌ها و کامیون‌های آنها را تعمیر کنم. ما خوش شانس‌تر از یهودیانی هستیم که جاده درست می‌کنند و کارهای نظافت در بیرون را انجام می‌دهند، زیرا آنها به طور دائم در خطر کتک خوردن یا کشته شدن توسط گشتاپو یا پلیس محلی لهستان هستند. زمانی که نازی‌ها قول دادند به هر کس که محل اختفای یهودیان را لو دهد، شکر (که بسیار کمیاب است) داده خواهد شد، تعداد مفقودی‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

بعد از آن، یهودا همراه با پسرانش به عنوان یک مکانیک در اردوگاه پلاشوف Plaszow در نزدیکی کراکوف مشغول به کار شد. در سال ۱۹۴۴ وی به اردوگاه گروس-روزن Gross-Rosen تبعید شد و در همان جا جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.