Jeno Katz

Jeno Katz

Doğum: 1894

Buj, Macaristan

Ailedeki 8 çocuktan biri olan Jeno, Macaristan'ın kuzeydoğusundaki Buj kasabasında Yahudi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi, Jeno'nun babasının bir bakkal dükkânı işlettiği Zalkod köyüne taşındı. Okulu bitince Jeno bir marangoz olmuştu. Evlendikten sonra eşi Eloise ile birlikte içinde Orta Çağ’a özgü yıkık bir kalenin ve Windischgratz şatosunun da bulunduğu güzel manzaralı Sarospatak kasabasına yerleştiler.

1933–39: Jeno'nun Amerika'da yaşayan kız kardeşi Sadie, anne babasını ziyaret etmek için Zalkod'a geldi. Bu dönemde Jeno ve Eloise'in Ersika ve Zali adında iki çocuğu oldu. Aile üyelerinin yeniden bir araya gelmesiyle keyifler yerindeydi. Buna karşın Sadie hâlâ korkuyordu. Dönüş yolculuğunda Bremen adındaki gemileri Hamburg'da durdurulan Sadie, sokaklarda Nazilerin yürüdüğünü görünce dehşete kapılmıştı.

1940–44: 1944 Mart'ında Alman kuvvetleri Macaristan’ı işgal etti. Aynı yıl Nisan ayında Yahudilerin Hamursuz Bayramı'nda, Nazi emirleri doğrultusunda hareket eden Macar jandarmalar kırsal bölgedeki bütün Yahudileri gettolara sürmeye başladılar. Sarospatak'taki 1.000 kadar Yahudi evlerinden dışarı çıkarıldı ve üç gün boyunca bölgedeki sinagog ve Yahudi okulunda toplandılar. Daha sonra Satoraljaujhely yakınlarındaki bir gettoya götürüldüler. Mayıs ve Haziran'da 15.000 kadar Yahudi buradaki gettodan Auschwitz'e sürüldü.

Jeno 1944 yılında öldü. Ölümüyle ilgili detaylar bilinmiyor.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.