ینو کَتز  Jeno Katz

ینو کَتز Jeno Katz

تاریخ تولد: 1894

بوی Buj, مجارستان

ینو یکی از هشت فرزند خانواده‌ای یهودی و مذهبی در شهر بوی Buj واقع در شمال شرق مجارستان بود. خانواده‌ی آنها بعداً به دهکده زالکود نقل مکان کردند. پدرش در آنجا فروشگاهی را اداره می کرد. زمانی‌که مدرسه‌ی ینو تمام شد وی شروع به کار در کابینت سازی کرد. او و همسرش اِلُیز Eloise بعد از ازدواج در ساروسپاتاک، شهری خوش منظره با بازمانده‌های قلعه‌های قرون وسطایی و قلعه‌ی ویندیشگراتز، ساکن شدند.

۱۹۳۳-۳۹: خواهر ینو، سَدی، که به ایالات متحده مهاجرت کرده بود برای دیدن والدینش به زالکود آمد. در آن زمان ینو و الیز دو فرزند به نام های ارسیکا و زالی داشتند.علارغم نگرانی‌های سدی، جمع شدن خانواده دور یکدیگر بسیار لذت بخش بود. در مسیر سفر، کشتی آنها برمن در هامبورگ توقفی داشت و سدی از دیدن رژه‌ی نازی ها در خیابان به وحشت افتاده بود.

۱۹۴۰-۴۴: در مارس ۱۹۴۴، نیروهای آلمانی مجارستان را اشغال کردند. در آن آوریل، در طی تعطیلات پسح (فطیر) یهودیان، ژاندارم‌های مجاری که تحت فرمان نازی‌ها بودند شروع به راندن تمام یهودیان به سمت گتوهای اطراف شهر کردند. حدود ۱۰۰۰ شهروند یهودی شهر ینو، ساروسپاتاک، مجبور به تخلیه‌ی خانه‌هایشان شدند و به مدت سه روز در کنیسه محلی و مدرسه یهودیان جمع شدند. سپس به گتویی در اطراف ساتورایائویهی Satoraljaujhely منتقل شدند. در ماه مه و ژوئن آن‌ سال، حدود ۱۵۰۰۰ یهودی از گتو به آشویتس تبعید شدند.

ینو در سال ۱۹۴۴ درگذشت، جزئیات مرگش معلوم نیست.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.