Josel Gerszonowicz

Josel Gerszonowicz

Doğum: 1908

Miechow, Polonya

Ailedeki sekiz kardeşin en büyüğü olan Josel, Orta Polonya'nın güneyinde yer alan Miechow adındaki küçük bir kasabada dünyaya geldi. Babası makine ustası ve çilingirdi. Josel, uzun bir süre İbranice öğrenmek için Yahudi okuluna, diğer dersler içinse devlet okuluna gitti. Babasının dükkânında çalışmak için okulu bıraktığında 13 yaşındaydı.

1933–39: Josel, bir çöpçatan aracılığıyla tanıştığı eşi Esther'le 7.000'e yakın Yahudi nüfus barındıran ve yüz yıldan eski muhteşem bir sinagogu olan Dzialoszyce yakınlarındaki bir kasabaya yerleşti. Josel, Esther'in dul annesine ait olan büyük bir buğday tarlasındaki işlere yardım ediyordu. 6 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal ederek Dzialoszyce kasabasında girdi.

1940–44: 1941 yılında Krakov, Varşova ve diğer kasabalardan toplanan 5.000 civarında Yahudi, Dzialoszyce gettosuna gönderildi. 1942'de Naziler, 1.500'e yakın Yahudiyi vurarak öldürdü. Aralarında Esther ve annesinin de olduğu 9.000 Yahudi ise sürgün edildi. Josel, yakınlardaki bir ormana kaçtıktan sonra Miechow'a geri döndü. Krakov'un yan kampı olan ve Nazilerin çok eski bir Yahudi mezarlığının üzerine kurdukları çalışma kampı Plaszow'a sürülene kadar Miechow'da Almanlar için araba ve kamyon tamiri yapıyordu. Josel, her gün cephane ve mutfak gereçleri üreten bir fabrikada çalışmak üzere kamptan ayrılıyordu.

Sovyet ordusunun ilerleyişi nedeniyle Naziler 1944 yazında Plaszow'u tahliye etti. Josel de Avusturya'daki Mauthausen kampına sürülmüştü. Kamptakilerin kurtarılmasından birkaç gün önce hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.