Jozef Rosenblat

Jozef Rosenblat

Doğum: 1891

Zvolen, Polonya

Jozel olarak da çağrılan Jozef, Yidce konuşan dindar Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biri olarak Orta Polonya’da, Zvolen’da dünyaya geldi. Jozef kunduracı oldu ve Yahudi bir komşuyla evlendi. Yıllar boyu Varşova’da yaşadıktan sonra Jozef ve karısı Hannah, doğdukları şehrin yakınındaki endüstri şehri Radom’a yerleşti. Burada üç erkek çocuklarını yetiştirdiler.1933–39:

1933–39: Oğulları okulu bitirdi ve genç yaşta çalışmaya başladı. Jozef ayakkabı yapımını bıraktı. Bunun yerine imalatçılara deri kesip satmaya başladı. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Yedi gün sonra Alman birlikleri Radom'a girdi. Josef'in iki büyük oğlu Elya ve Itzik de dâhil olmak üzere, Radom'un ana caddesinde oturan tüm Yahudiler evlerinden çıkartıldı. Elya'nın ailesi Hannah ve Jozef’in yanına taşındı.

1940–42: Nisan 1941’de Radom'daki tüm Yahudiler Almanlar tarafından kurulan iki gettodan birinde yaşamaya zorlandı. Hannah ve Jozef, Itzik’in ailesinin başka bir aileyle paylaştığı gecekonduya, oğullarının yanına taşındı. Itzik Almanlara elbise dikerek ve gettoya gizli yiyecek sokarak onlara yardım etti. Ağustos’ta Almanlar, Radom’daki iki gettoyu tasfiye etmeye başladılar. 17 Ağustos 1942 gecesi Josef ve karısı toplatıldı. Tren yoluna yürütüldüler ve bir vagona kondular.

Ağustos 1942’de Josef ve karısı, Treblinka imha kampına gönderildi ve buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdi. Josef 51 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.