Jules Izrael Zajdenweber

Jules Izrael Zajdenweber

Doğum: 8 Ocak 1920

Lublin, Polonya

Jules, bir sanayi şehri olan Radom'da yaşayan Yahudi bir ailede yetişti. Radom, büyük bir Yahudi nüfusa sahipti ve silah sanayisiyle biliniyordu. Zajdenweber ailesi, evde Lehçe ve Yidce konuşuyordu. Jules'un babası tekstil satıcısıydı, annesi ise korse imalatçısıydı. Ulek lakaplı Jules, Radom'da devlet okuluna gitti. Siyonist gençlik örgütünün bir üyesiydi.

1933–39: Yahudiler, belirli muhitlerde güvende değillerdi. Polonya devlet ortaokulunda bazı sınıf arkadaşlarım, Yahudi karşıtı örgütlere üyeyken sınıfımdaki yedi Yahudi çocuk, siyonist gençlik gruplarına üyeydi. 1939 Eylül'de Almanya işgal ettiğinde arkadaşlarım ve ben, en kötüsünden korktuk. Bu yüzden Sovyetler kuşatması altındaki Polonya'ya kaçtım. Ancak Aralık'ta kalacak hiçbir yerim yoktu ve SSCB'deki benim gibi mülteciler kayboluyordu. Ben de Radom'a dönmeye karar verdim.

1940–44: Nisan 1941'de Almanlar, Radom'daki Yahudileri iki gettoda topladı. On altı ay sonra sabah 4'te projektör ışıkları parladı. Yatağımdan sürüklenerek kaldırıldım. Sürülmeye direndikleri için vurulan Yahudileri gömmeye yardım etmem emredildi. Erkek, kadın ve bebeklerin kanlı cesetlerini yükledik ve onları yük arabalarıyla şehrin dışına taşıdık. Yaz sıcağından terlerken cesetleri soymamız ve onları iki koca çukurun içine yığmamız emredildi. İlk katmana çürümeyi hızlandıran ve kötü kokuyu azaltan kireç tozu döküldü.

Ağustos 1944'te Jules, Vaihingen-Enz toplama kampına, ardından 1945'te ABD birlikleri tarafından kurtarılmadan önce, Dachau'ya aktarıldı. 1950'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.