Julia Polak Bolle

Julia Polak Bolle

Doğum: 17 Temmuz 1914

Amsterdam, Hollanda

Julia, erkek kardeşi ve iki kız kardeşiyle birlikte Amsterdam'daki dindar, siyonist Yahudi bir ailede büyüdü. Polak ailesi, Hollanda'daki köklerini 200 yıl öncesine kadar izleyebiliyordu. Julia, Yahudi okuluna gitti. İbranicesi çok iyi düzeydeydi.

1933–39: Julia, İbranice çalışmayı ve öğretmeyi çok seviyordu. Siyonist gençliğinin lideri olan Julia, bir çok gruba Filistin'de [Yişuv] Yahudi memleketi oluşturmakla ilgili konuşuyordu. Erkek arkadaşı da siyonist faaliyetlerine dahildi. 1938'de evlendiler. Çift, İbranicede “hachshara” denilen bir eğitim programının parçası oldu. Bu program, Yahudi gençliğini Filistin'deki kırsal iş için hazırlıyordu.

1940–44: Mayıs 1940'ta Almanlar Hollanda'yı işgal etti. Temmuz 1943'te Hollanda'nın Almanlarla yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak Julia ve eşi, Filistin'de yaşayan bir grup Almanla takas karşılığında Filistin'e gidecek Yahudilerin listesine konuldular. İlk olarak Hollanda'daki Westerbork aktarma kampına, sekiz ay sonra Bergen-Belsen kampına sürüldüler. Takas için belirtilen Yahudi esirlerin yanına yerleştirildiler. Ancak takas hiç bir zaman gerçekleşmedi. 1945'e kadar Bergen-Belsen'de zorunlu işçi olarak tutuldular.

15 Nisan 1945'te Julia ve eşi özgürlüğüne kavuşturulduktan iki gün sonra 31 yaşındaki Julia, tifüsten öldü. Eşi kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.