Kalman Goldberg

Kalman Goldberg

Doğum: 25 Mayıs 1923

Tarnow, Polonya

Kalman, Tarnow kasabasında yaşayan dindar bir Yahudi ailenin yedi çocuğundan biriydi. Sabahları devlet okuluna, öğleden sonraları ise dinî bir okula gidiyordu. Kalman'ın babası koşer sabun, sebt mumları ve kilise mihrabı için mumlar imal eden bir fabrikanın sahibiydi. Goldberg ailesi, Yahudi nüfusun ağırlıklı olduğu bir muhitte konumlanmış fabrikanın üzerinde yaşıyordu.

1933–39: 8 Eylül, 1939'da Almanlar Tarnow'u işgal ettiler. Ertesi gün sinagogları yaktılar. Filistin'den gelen taşlarla inşa edilmiş bir sinagog, dinamitlerle havaya uçuruldu. Fabrikamız açık kaldı. O dönem gerekli ham malzemeleri hâlâ bulabiliyorduk. Alman ordusu için sabun üretmemiz emredildi ve yetimhane ve hastanelere erzak temin ettik. Bir ay boyunca kamuya sabun dağıttık. Erzak karneleriyle direkt fabrikaya geliyorlardı.

1940–45: 1942'de Plaszow çalışma kampına sürüldü. Orada araba tamircisi olarak çalıştım. Tamir ettiğimiz bir kamyonun elektrik sistemi bozulunca araba tamircileri sabotajla suçlanıp infaz mangası tarafından ölüme mahkum edildi. Dua ederek ölümü beklediğimiz kamp hapishanesine götürüldük. Ustabaşımız Bay Warenhaupt, kampın işlevini sürdürmesi için becerilerimizin gerekli olduğunu savunarak kamp yetkililerine başvurdu. İnfaz cezamız kaldırıldı. Bunun yerine sırt ve kalçamıza 100 kırbaç yedik.

Kalman, savaş bitip kurtulmadan önce iki kampa daha sürüldü. Hayatını kurtaran ustabaşı, partizanlara katıldı ve öldürüldü. Kalman 1946'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.