Kaethe Ert Reichstein

Kaethe Ert Reichstein

Doğum: 7 Haziran 1882

Hannover, Almanya

Kaethe, Yahudi bir ailenin dokuz çocuğundan beşincisiydi. Ortaokuldan mezun olduktan sonra fırında babasının yanında çalıştı. 1918 yılında Samson Reichstein ile evlendi ve çift, Samson'ın tüccarlık yaptığı Hannover'a yerleşti. Oğulları Herbert 1920 yılında dünyaya geldi. Kaethe resmî olarak eşinin vatandaşlığına geçmek zorundaydı.

1933–39: 1938'de Kaethe ve eşi, 18 yaşındaki oğulları Herbert'ın Polonya'dan göçmen alan Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmesi için vize alabildiler. Herbert, Ekim ayında Amerika'ya doğru yola çıktı. O yıl daha sonra Kaethe ve Samson, Hannover'daki diğer 1.000 Polonyalı Yahudi ile birlikte Polonya'daki “evlerine” sürüldü. Reichstein ailesi, Samson’ın doğduğu kent olan Tarnopol’e gitti.

1940–44: Haziran 1941'de Sovyetlerin Tarnopol'ü istila etmelerinden üç ay sonra Almanlar bir getto oluşturdu. 31 Ağustos 1942'de, gece saat 4:30'da, Kaethe ve Samson dışarıdan gelen çığlık sesleriyle uyandı. Gettodaki insanlar toplanıp meydana götürülüyordu. Samson, Kaethe'ye onunla birlikte kaçıp bir sığınakta saklanması için yalvardı fakat Kaethe onu reddetti. Kaethe, saklanıp daha sonradan yakalanırlarsa neler olabileceğinden korkuyordu. Evde yalnız kalmaya karar verdi. On dakika sonra yakalandı.

Kaethe Reichstein, Polonya'daki Belzec toplama kampına gönderildi. 1942 yılının Eylül ayında orada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.