Kato Fried

Kato Fried

Doğum: 3 Mart 1925

Smolnik, Çekoslovakya

Kato, Doğu Çekoslovakya'da küçük bir köy olan Smolnik'te Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Küçük bir çocukken ebeveynleri ve erkek kardeşi Theodore ile Romanya'ya Sighet'e taşındı. Babası, burada Karpat dağlarında Almanya'ya ve Çekoslovakya'ya kereste ihracaatı yapıyordu.

1933–39: 1930'larda Romanya'da Yahudi karşıtlığının ve faşizmin popülerliği artmıştı. Militan ve sert Romanya faşist partisi Demir Muhafızlar'ın liderleri, herkesin gözü önünde Hitler Almanyası'na ve Mussolini İtalyası'na destek verdiklerini beyan etti. Yahudileri yabancı unsur olmakla ve huzur bozuculukla suçladı. Kato ve erkek kardeşi, Yahudi karşıtlığıyla okulda öğretmenleri ve sınıf arkadaşları arasında karşılaştı.

1940–45: 1940'ta Sighet, Nazi Almanyası'nın müttefiki olan Macaristan'a dâhil oldu. Artık Fried'ler, Macar Yahudi karşıtı kanunlarla karşı karşıyaydılar. 1944'te Kato'nun babası, İngiliz yayınlarını dinlediği için tutuklandı ve bir toplama kampında can verdi. O Mart ayında Almanların Macaristan'ı işgalinden sonra Kato ve annesi, zorunlu iş gücü olarak seçildikleri Auschwitz'e sürgün edildi. Aralıkta Almanya'ya ölüm yürüyüşüne çıkarıldılar. 1945 baharında Kato ve annesi, Müttefik birlikleri tarafından özgürlüklerine kavuşturuldu.

Savaştan sonra saklanarak hayatta kalan Theodore'yle yeniden bir araya geldikleri Macaristan'a döndüler. Kısa süre sonra aile, Yahudi mültecileri barındırmak için kurulan kamplarda yaşamak üzere sınırı geçti. 1948'e kadar Almanya'da kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.