Kazimiera Banach Justynowa

Kazimiera Banach Justynowa

Doğum: 12 Temmuz 1893

Mierzen, Polonya

Kazimiera, Mierzen kasabasında yaşayan Roma Katolik bir ailede dünyaya geldi. Staniatki'deki öğretmen okulundan mezun olduktan sonra bir ortaokul öğretmeni olan Wincenty Justyna'yla evlendi. Piotrkow Trybunalski adındaki sanayi kasabasında yaşayan çiftin Jerzy adında bir erkek, Danuta ve Maria adında da iki kız çocuğu oldu. Kazimiera öğretmenlik yapıyordu.

1933–39: Justyna çifti, kazandıkları parayı birleştirerek bir arsa aldı ve evlerini de o arsaya üzerinde yaptılar. 1 Eylül 1939'da Almanlar, Polonya'yı işgal etti. Bundan dört gün sonra da Alman birlikleri, Piotrkow'a girdi. İşgalden bir ay sonra Almanlar, şehri Yahudi olmayan Polonyalılar ve Yahudiler olmak üzere iki bölüme ayırmıştı. İşgalden birkaç hafta sonra Kazimiera, direniş hareketine katıldı.

1940–44: Kazimiera'nın evi, Polonya Vatan Ordusu [Armia Krajowa] gerillalarının buluşma noktası ve sığınağı hâline gelmişti. Almanlar, 1942 yılında Yahudi gettosunu tasfiye ettiklerinde Kazimiera Szwarcs ailesini, Yahudi bir öğretmen arkadaşını ve onun Maria ve Danuta'nın da arkadaşı olan iki kızını saklamıştı. Kazimiera, direniş hareketindeki bağlantılarını kullanarak Szwarcs ailesi için sahte kimlikler ayarladı. 1944 yılında Gestapo tarafından tutuklanarak işkence gören ve Almanya'ya sürülen Kazimiera, önce Ravensbrueck toplama kampına, ardından da Bergen-Belsen kampına gönderildi.

Nisan 1945'te ise Bergen-Belsen kampındayken özgürlüğüne kavuştu. Savaşın ardından tifüs tedavisi için İsveç'e gitti. Tedavisi tamamlandıktan sonra Piotrkow Trybunalski'ye döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.