Lazlo Schwed

Lazlo Schwed

Doğum: 1904

Kiskunfelegyhaza, Macaristan

Lazlo, Güneydoğu Macaristan’daki Kiskunfelegyhaza kasabasında Macarca konuşan bir anne baba tarafından yetiştirildi. Kaz eti, tüyü ve yorgan satan bir iş yeri açtı. 1931’de Budapeşte’den Anna Mahrer ile evlendi ve Ocak 1932'de bir kızları oldu.

1933–39: Lazlo ve Anna’nın ikinci çocukları erkekti. Çocuklarını konforlu bir evde yetiştirdiler. Kiskunfelegyhaza Macaristan’ın kırsal bir bölgesinde bulunuyordu. Mayıs 1939’da Macar hükümeti, Yahudiler’i yabancı olarak tanımlayan ve Macar işyerlerinde çalışmalarını kısıtlayan bir kanun çıkardı. Bunun sonucu olarak Lazlo, Yahudi çalışanlarından bazılarını kovmak zorunda kaldı.

1940–44: Kasım 1940’da Macaristan, Nazi Almanyası’nın müttefiki oldu. Macar Yahudilerinin haklarına kısıtlama getiren daha fazla kanun çıkarıldı. Mart ayında Almanların Macaristan’ı işgalinden bir ay sonra, Nisan 1944’te, Yahudilerin kıyafetlerine kendilerini tanımlayacak sarı bir yıldız takmaları emredildi. Kiskunfelegyhaza’da yaşayan 700 Yahudi, Macar yetkililer tarafından kurulan bir gettoya taşındı. İki ay sonra 700 Yahudinin tamamı, Orta Macaristan’ın güneyinde bulunan Kecskemet’teki bir sürgün merkezine nakledildi.

25 ile 28 Haziran 1944 arasında Lazlo ve ailesi, can verdikleri Auschwitz’e nakledildi. Lazlo 40 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.