Leo Nitschke

Leo Nitschke

Doğum: 28 Şubat 1908

Brno, Çekoslovakya

Leo, Moravya’nın başkenti Brno’da Yahudi bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Çocukken babası öldü. Leo ve kızkardeşi Edita, Almanya doğumlu anneleri tarafından yetiştirildi. 27 Kasım 1931’de Leo, Brno Üniversitesi hukuk fakültesinden mezun oldu.

1933–39: Leo, diş teknisyeni Hilda Krakauerova’ya bir süre kur yaptıktan sonra 23 Aralık 1935’te onunla evlendi. Leo, Brno’da ve Postejov kentinde bölge yargıcı olarak hizmet verdi ve Brno’da 1938’de Moravya yüksek mahkemesine yargıç ve sekreter olarak atandı. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti. Leo, Yahudi olduğundan kovuldu. O ve Hilda, dairelerinden taşınmaya zorlandı.

1940–44: Nitschke’ler, Leo'nun kız kardeşi Edita’nın ailesinin yanına taşındı. 1941’de Leo, Almanlar ve Brno’nun Yahudi konseyi arasında irtibatı oluşturdu ve Filistin’e [Yishuv] göç listeleri oluşturulmasına yardım etti. Haziran 1943’te Almanlar Leo’yu, Hilda’yı ve Edita'nın ailesini Batı Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna sürgüne gönderdi. Leo ve Hilda, gettonun evliler için olan bölümünde birlikte yaşadı. 28 Ekim 1944’te Auschwitz’e sürgün edildiler.

Auschwitz’te Leo, köle işçi olarak seçildi. Ocak 1945’te kamp revirinde öldüğünde 36 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.