لئو نیشکه Leo Nitschke

لئو نیشکه Leo Nitschke

تاریخ تولد: ۲۸ فوریهٔ ۱۹۰۸

برنو, چکسلواکی

لئو یکی از دو فرزند خانواده‌ای یهودی در برنو، پایتخت موراویا بود. هنگامی که لئو بچه بود پدرش فوت کرد و لئو و خواهرش ادیتا توسط مادربزرگ آلمانی تبارشان بزرگ شدند. در ۲۷ نوامبر ۱۹۳۱، لئو با مدرک حقوق از دانشگاه برنو فارغ التحصیل شد.

۱۹۳۳-۳۹: لئو پس از آشنایی با هیلدا کراکائروا، یک تکنسین دندانپزشکی، در ۲۳ دسامبر ۱۹۳۵ با او ازدواج کرد. وی به عنوان قاضی منطقه‌ی برنو در شهر پوستیوف خدمت کرد و در ۱۹۳۸ به مقام قضاوت و منشی دادگاه عالی موراویایی در برنو رسید. در مارس ۱۹۳۹، آلمان بوهمیا و موراویا را اشغال کرد. لئو به علت یهودی بودن اخراج شد و او و هیلدا مجبور شدند از آپارتمانشان خارج شوند.

۱۹۴۰-۴۴ خانواده‌ی نیشکه با خانواده‌ی خواهر لئو، ادیتا زندگی می‌کردند. در ۱۹۴۱ لئو رابط مجمع یهودیان برنو و آلمان شد و به آماده سازی فهرست مهاجرت به فلسطین [ئیشو] کمک کرد. در ژوئن سال ۱۹۴۳‌آلمانی‌ها، هیلدا و لئو را به همراه خانواده‌ی ادیتا به گتوی ترزین‌اشتات در غرب چکسلواکی تبعید کردند. لئو و هیلدا با هم در بخش متأهلین گتو زندگی می‌کردند. در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۴ آنها به آشویتس تبعید شدند.

در آشویتس، لئو برای انجام کار اجباری انتخاب شد. او در ژانویه ۱۹۴۵ در درمانگاه اردوگاه درگذشت. وی ۳۶ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.