Leon Anderman

Leon Anderman

Doğum: 1896

Tarnapol, Polonya

Leon, o zamanlar Avusturya-Macaristan imparatorluğunun bir parçası olan Tarnapol şehri yakınlarında yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya gelmişti. I. Dünya Savaşı sırasında Avusturya ordusunda subay olarak görev yapmıştı. Askerliğinin ardından Viyana'da bir tıp fakültesine gitti. 1923 yılında mezun olduktan sonra Orta Polonya'nın güneyindeki Kolbuszowa kasabasında bir muayenehane açtı. Kasabanın iki doktorundan biriydi.

1933–39: Leon, Yahudi meseleleriyle hiç ilgilenmezdi ama 1938'de Almanlar Yahudileri ülkelerinden sürünce kendini bir şeyler yapmak zorunda hissetti. Yerel bir yardımlaşma komitesi kurarak kasabadaki Yahudilerden para yardımında bulunmalarını istedi. Leon, 1939 yılının Eylül ayında Polonya'nın Almanya tarafından işgal edilmesinden hemen önce Polonya ordusuna alınmıştı ve ardından Almanlar tarafından Tarnow yakınlarında yakalanıp hapsedilmişti. Aralık ayında da serbest bırakıldı.

1940–42: Leon, Kolbuszowa'ya geri döndü ve çalışmaya devam etti. Almanlar, Yahudilere konsey oluşturmalarını emrettiklerinde Yahudi topluluğu onun başkan olmasını istedi. Leon, Almanlara karşı durabileceğini umarak istemeyerek de olsa bu görevi kabul etti. Ondan evlerini yağmayabilecekleri varlıklı Yahudilerin listesini vermesi istendiklerinde sadece kendi isminin yazılı olduğu bir liste verdi. Gestapo komutanı, Leon'un evinde değişiklik yapmak için ondan para isteyince Leon, meydan okurcasına "Eğer ben şu hâlimle o evde yaşayabiliyorsam sen de yaşabilirsin" dedi.

Leon ve konsey üyelerinden pek çok kişi, 1942 yılının Eylül ayı sonlarında tutuklandı ve yeni bir konsey oluşturuldu. Leon ise Auschwitz'e gönderildi ve orada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.