Leon Franko

Leon Franko

Doğum: 1920

Manastır, Yugoslavya

Leon, Yahudi İspanyolcası konuşan ve Sefarad Yahudilerinden olan büyük bir ailede dünyaya geldi. Franko ailesi, çeşitli etnik grupları barındıran ve Yugoslav-Makedonya'nın güney bölgesindeki Yunanistan sınırının yakınında bulunan Manastır kasabasında yaşıyordu. Leon'un babası Yiosef başarılı bir kumaş tüccarıydı. Franko ailesinin çocukları, Yugoslavya'daki devlet okullarına gittiler ve burada Sırpça konuşmayı öğrendiler.

1933–39: Leon, okulunu bitirdikten sonra Manastır'da bir kumaş tüccarı oldu. Zengin bir aileden gelen Leon, yakışıklı ve popülerdi. Arkadaşları ona sürekli bir film yıldızına benzediğini söylerdi. Erkek kardeşi Dario, onu örnek alıyordu.

1940–44: 1941 yılının Nisan ayında Almanlar, Yugoslavya'yı işgal etti ve Makedonya Bulgaristan'a teslim edildi. Bulgarlar, Yahudi karşıtı yasalar çıkarıp Almanlarla işbirliği yaptılar. Leon ve Dario, İtalyan işgali altındaki Yunanistan'ın Kesriye kasabasına kaçtı. Leon, orada Rebecca Pissirilo ile tanıştı ve evlendiler. İtalya teslim olduktan sonra Almanlar, Kesriye'deki 700 Yahudiyi Selanik'e gönderdiler. Burada Auschwitz'e gönderilmek için toplanıyorlardı. Dokuz aylık hamile olan Leon'un eşi Selanik'teyken Uluslararası Kızıl Haç örgütü tarafından bir hastaneye kaldırıldı.

Leon, 1 Nisan 1944'te Selanik'ten Auschwitz'e giden trendeki 700 Yahudinin arasındaydı. Kendisi ve eşi, Auschwitz'te hayatlarını kaybettiler. Bebekleri Esther ise hastanedeki bir hemşire tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.