لئون فرانکو  Leon Franko

لئون فرانکو Leon Franko

تاریخ تولد: 1920

بیتولا, یوگسلاوی

لئون در یک خانواده‌ی بزرگ لادینو زبان‌(زبان یهودیان سفارادی) از یهودیان سفاردی به دنیا آمد. خانواده‌‌ی فرانکو، در یک خانه‌ی بزرگ در شهر بیتولا که دارای تنوع نژادی بود زندگی می‌کردند. این شهر در بخش جنوبی مقدونیه یوگسلاو، در نزدیکی مرز یونان قرار داشت. پدر لئون، یوسف یک تاجر پارچه موفق بود. کودکان خانواده‌ی فرانکو به مدارس دولتی یوگسلاوی رفته و در آنجا زبان صربی یاد گرفتند.

۱۹۳۳-۳۹: لئون پس از پایان مدرسه، در بیتولا به تجارت پارچه پرداخت. لئون به عنوان فردی بسیار خوشتیپ و از خانواده‌ای ثروتمند، بسیار محبوب بود. دوستانش اغلب به او می‌گفتند که شبیه هنرپیشه‌هاست. برادر کوچکترش، داریو او را بسیار دوست داشت.

۱۹۴۰-۴۴: در آوریل ۱۹۴۱، آلمان به یوگسلاوی حمله کرد و مقدونیه به بلغارستان الحاق شد. بلغاری‌ها قوانین ضد یهود وضع کرده و با آلمانی‌ها همکاری می‌کردند. لئون و داریو به کاستوریا، شهری در یونان تحت اشغال ایتالیا فرار کردند. در آنجا لئون با ربکا پیسیریلو آشنا شد و ازدواج کرد. پس از تسلیم ایتالیا، آلمان ۷۰۰ یهودی کاستوریا را به سالونیکا تبعید کرد. در آنجا آنها را آماده‌ی تبعید به آشویتس کردند. در سالونیکا، همسر لئون که نه ماهه باردار بود توسط صلیب سرخ بین الملل به بیمارستان برده شد.

لئون یکی از ۷۰۰ یهودیی بود که در ۱ آوریل با قطار به آشویتس تبعید شد . او و همسرش در آنجا کشته شدند. فرزند آنها استر، توسط پرستاری در بیمارستان نجات یافت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.