Leon Kusmirek

Leon Kusmirek

Doğum: 8 Ocak 1926

Zgierz, Polonya

Leon, Zgierz'de yaşayan Yahudi bir ailenin iki oğlundan büyük olanıydı. Orta Polonya'da bulunan bu kasaba, Polonya'nın tekstil üretimi bölgesinin kalbindeydi. Aile, Konstantynowska Caddesi'nde 15 numarada oturuyordu. Leon'un babası, bir tekstil fabrikasında çalışıyordu. Leon, 7 yaşında sabahları devlet okuluna ve öğleden sonra din okuluna gitmeye başladı.

1933–39: 1 Eylül 1939 tarihli Cuma günü Alman uçaklarını gördüğümüzde annem pazardan henüz dönmüştü. Pazar günü yeniden şehrin üzerinden fakat bu sefer daha alçaktan uçtular. İnsanlar paniklemişti. Babam, Polonya ordusuna katılmak için evi terk etti. Biz de yakındaki bir kasabaya kaçtık. Ancak kısa bir süre sonra geri döndük. Silah seslerini duyduğumuzda eve geleli henüz bir saat olmuştu. Almanlar Zgierz'e girmişti. Babam, Polonya mağlup olunca geri döndü. Daha sonra ise Almanlar Zgierz'de yaşayan Yahudileri sürdüler. Lodz'a gittik.

1940–44: Almanlar Lodz'da Yahudiler için bir getto oluşturduklarında 14 yaşındaydım ve ailem, gettodaki Mlynarska Caddesi'ne taşınmıştı. Getto hastanesindeki tanıdıkları aracılığıyla babam, bana kuryelik işi ayarlamıştı. Bir işe sahip olmak çok önemliydi. Haftalık tayında sadece bir parça ekmek ve birkaç gram patates vardı. Daha fazla yiyecek elde etmenin tek yolu çalışmaktı. Çalışırken günde iki kez çorba içebiliyordum. 1941'de Almanya SSCB'yi işgal ettiğinde durumlar daha da kötüleşti. İnsanlar her gün sürülüyordu.

Leon, 18 yaşındayken Lodz gettosundan Kielce çalışma kampına ve daha sonra da diğer birkaç kampa gönderildi. Leon, 1945'te Almanya'daki bir trenden kaçtı ve savaştan sağ çıktı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.