Lucien-Louis Bunel

Lucien-Louis Bunel

Doğum: 29 Ocak 1900

Barentin, Fransa

Lucien, Fransa'nın kuzeybatısındaki küçük bir kasabada yaşayan fakir bir Katolik ailenin sekiz çocuğundan dördüncüsüydü. Lucien, Rouen yakınlarındaki rahip okulu 12 yaşında başladı. Orduda iki yıl görev aldıktan sonra 1922 yılında dinî çalışmalarına devam etti ve üç yıl sonra da rahiplik görevine getirildi. 1931 yılında Carmelite tarikatına katıldı ve Peder Jacques olarak anılmaya başladı.

1933–39: Peder Jacques, 1934'te Avon kasabasına taşındı ve buradaki Carmelite manastırında Sainte-Therese-de-l'Enfant-Jesus erkek okulunu kurdu. 1939 yılında savaş çıkana dek beş yıl boyunca okul yönetimi üstlendi. Savaş sırasında Fransız ordusunda rahiplik görevine çağırıldı. Carmelite tarikatının başka bir mensubuna yazdığı 21 Eylül tarihli mektupta şu sözleri geçiyor: "Savaşa katılmak ve Hitler'in sonuna katkıda bulunmak için sabırsızlanıyorum."

1940–44: Peder Jacques, 1940 yılının Haziran ayında Almanlar tarafından ele geçirildi. Ancak 1941 yılında geri dönüp Fransa'daki okulunu yeniden açmasına izin verildi. 1943'te Katolik kız okulunun Baş Rahibesi, Peder Jacques'e üç Yahudi erkek çocuk gönderdi. Rahip, onlara sahte kimlikler vererek okuluna kayıt ettirdi. 15 Ocak 1944'te Gestapo gelerek Peder Jacques ve erkek çocukları tutukladı. Sorgulaması sırasında Peder Jacques, Üçüncü Reich'in kanunlarını tanımadığını şu sözlerle dile getirdi: "Ben yalnızca tek bir kanun bilirim: İnanç ve İyilik."

Peder Jacques, 5 Mayıs 1945'te Mauthausen toplama kampında serbest bırakıldı. Ancak kısa bir süre sonra, 2 Haziran 1945'te Avusturya'nın Linz şehrindeki St. Elizabeth Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.